banner39

Dodik’e Bosna Hersek yanlısı rakip

Vojin Mijatovic, Sosyal Demokrat Partisinin Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Sırp üyeliği için aday olduğunu duyurdu.

Balkanlar 11.06.2022, 23:40
Dodik’e Bosna Hersek yanlısı rakip

Sosyal Demokrat Parti (SDP BiH) Başkanı Nermin Niksic, bugün gerçekleştirilen basın açıklamasında partinin başkan yardımcısı Vojin Mijatovic’in partinin Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Sırp üyeliği için aday olduğunu duyurdu.

SDP’nin prensip olarak tüm Bosna Hersek’in partisi olmak istediğini ve ülkenin hiçbir kısmını reddetmediğini söyleyen Niksic, Mijatovic’in Sırp Cumhuriyeti entitesinde ve yurt dışında olup bu entitede kayıtlı olan Bosna Hersek vatandaşları tarafından kullanılan oylara talip olacağını söyledi.

Niksic, SDP’nin seçimlerde Bosna Hersek Federasyonu entitesi ve Sırp entitesinde iki ayrı adayı desteklediğine de dikkat çekti.

Yarım milyonluk diaspora oylarına güveniyor

Mijatovic ise Sırp Cumhuriyeti entitesinde etnik milliyetçi gerilimleri azaltmak istediklerini vurgulayarak kendisinin Sırp Cumhuriyeti’nde, Denis Becirovic’in ise Bosna Hersek Federasyonu entitesinden devlet başkanlığı konseyine aday olmasının Bosna Hersek’in bir yurttaşlık devleti olabileceğinin işareti olduğunu söyledi.

Sırp Cumhuriyeti entitesinde kayıtlı tüm Bosna Hersek diasporasına çağrıda bulunan Mijatovic, Dodik, İvanic ve Radmanovic gibi isimlerin 350 bin civarında oyla seçildiklerini fakat Bosna Hersek dışında yaşayan ve adresleri Sırp Cumhuriyetine kayıtlı olan 500 bin Bosnalı bulunduğunu ifade etti. Mijatovic: “Yurt dışından seçimlere katılım için kayıtlar 19 Temmuz tarihine kadar devam ediyor. İşte Milorad Dodik’in politikasına son verme fırsatı” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?