Donetsk'te Rusya yanlısı protesto

Ukrayna'nın doğusunda rusların çoğunlukta olduğu Donetsk kentinde kırımdan cesaret alan göstericiler Rusya'yua bağlanmak için referandum istediler.

Donetsk'te Rusya yanlısı protesto

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın Donetsk kentinde 5 binden fazla Rusya yanlısı referandum yapmak için gösteri düzenledi. Göstericiler Kırım gibi Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya bağlanmak istiyor. 

Gösteriler, Ukrayna yönetiminin Kırım'daki referandumun yasal olmadığını açıklamasından günler sonra gerçekleşti. 

Donetsk kentinin içinde bulunduğu Donbass bölgesinin Rusya tarafından işgal edilmesinden endişe ediliyor. Bölge, Ukrayna'nın sanayi merkezi olarak biliniyor. Ayrıca, Donbass bölgesinde zengin maden kaynakları bulunuyor.

GÖSTERİCİLERİN LİDERİ TUTUKLANDI

Ukrayna Güvenlik Servisi Donetsk şehrindeki ‘Donbass halk direnişi’ lideri Mihail Çumaçenko tutuklandı.
Tutuklama ile ilgili yapılan açıklamada Çumaçenko, anayasal düzeni silahlı bir şekilde yıkmaya çalışmak ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit etmekle suçlanıyor.

Çumaçenko’nun ne kadar süre tutuklu kalacağı bilinmiyor. Ukrainskaya Pravda gazetesi tutuklu liderin evinde Ukrayna Güvenlik Servisi’nin ifadelerine göre 22 Mart tarihinde gerçekleştirielen kitlesel eylem sırasında bölge devlet idare binalarını ele geçirmeye yönelik halka çağrı yapılacağını gösteren bazı materyaller bulunuyor. Bunun yanında tutuklunun kendini ‘halkın valisi’ ilan etmeyi planladığı duyuruluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 17:58
banner53
YORUM EKLE

banner39