banner39

Eğitimde 'Osmanlı yumuşaması' bakanın başını yedi

Bulgaristan'da 'Osmanlı köleliği' tanımından vazgeçip, tarih kitaplarını ortak yaşam me teklifi, Eğitim Bakanını görevinden etti

Balkanlar 29.01.2016, 09:46 29.01.2016, 10:50
Eğitimde 'Osmanlı yumuşaması' bakanın başını yedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da ders kitaplarından 'Osmanlı köleliği' terimini çıkarıp, 'ortak yaşam dönemi' tanımını getirmeyi teklif eden, Milli Eğitim Bakanı baskı sonucu istifasını sunacak. Başbakan Boyko Borisov, Eğitim Bakanı Prof. Todor Tanev’in istifasını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Tanev'in, tarih, edebiyat, coğrafya dersleri içeriğinde bir dizi değişiklik teklifleri sunması tepkiye yol açmıştı. Osmanlı dönemi için kullanılan 'Kölelik' anlamına gelen 'robstvo' kelimesinin 'ortak yaşam' kelimesiyle yumuşatılması talebinde bulunan Bakan Tanev ve ekibi, çok sert toplumsal ve politik baskıya maruz kaldı.

MEDYA YANILTTI

Novini.bg sitesinde yer alan habere göre Bulgar televizyonu Yeni TV'ye açıklamalarda bulunan Tanev, " İstifamın domino etkisine yol açacağından korkuyorum. Taraflar arasında gerginlik artacaktır." dedi. "Birarada olma kavramının tanıtılması gerekir. Köleliğin birlikte yaşam demek olması benim şahsi görüşümdür, tartışılabilir" açıklamasında bulunan Tanev, "İnsanlar Medya tarafından yanlış yönlendirildi. Benim halefim de aynı değişiklikleri isteyecektir." diyerek sözlerine devam etti.

Dün Bakanlar Kurulu’nun beş saat süren oturumundan sonra Bakan Tanev’in istifası istenildi. Tanev, hükümet ortağı Reformcu Blok tarafından sunulan bakan olduğu için, Reformcu Blok yeni bir Eğitim Bakanı adayı ismini hükümete sunması gerekiyor.

YUMUŞAMA ÇİZGİSİ İSTEMİŞTİ

Bulgaristan Eğitim Bakanlığı yeni okul ve okulöncesi eğitim yasasında özellikle tarih ve edebiyat derslerinde bir “yumuşama çizgisi” öngörüyordu. Buna göre, şimdiye kadar “Osmanlı köleliği” ve “Osmanlı hükümdarlığı” olarak kullanılan beş asırlık Osmanlı hakimiyet döneminin “Bulgarların Osmanlılarla beraber ortak yaşadıkları dönem” tabiriyle yumuşatılacaktı

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?