banner39

Erdoğan: Terörün kazananı da kaybedeni de olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlarda barış ortamını zedelemek isteyenler olduğunu belirterek, "Terörden çok çekmiş bir ülkeyiz. Terörün kazananı, kaybedeni olmaz. Her iki taraf da kaybeder" dedi

Balkanlar 13.05.2015, 19:41 14.05.2015, 07:30
Erdoğan: Terörün kazananı da kaybedeni de olmaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, kökleri 6 asır öncesine dayanan halklar arasındaki ilişkilerin, iki ülke arasındaki münasebetlerin de belirleyicisi olduğunu vurguladı.

Balkanlar'da barış ortamını zedeleme gayreti içerisinde olanların bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onun için Balkanlar'ın barış, refah ve istikrarına biz de çok önem veriyoruz. Özellikle Makedonya Cumhuriyeti'nde devam eden gerginliklerin diyalog yoluyla çözülmesini ve Ohri Anlaşması'yla sağlanmış olan barışın zarar görmemesini temenni ediyoruz. Terörden çok çekmiş bir ülkeyiz. Şu anda 30 yıldır devam eden terörle mücadele sürecimiz hala devam ediyor. Bunun bedelini çok iyi biliriz. Aynı bedeli Balkanlar'da, dünyanın değişik yerlerinde farklı ülkeler, kim olursa olsun, hangi dinden, hangi etnik unsurdan olursa olsun, böyle bir bedeli ödemelerini istemiyoruz. Terörün kazananı-kaybedeni, bunu ayırt edemezsiniz, olmaz. Her iki taraf da kaybeder. Aynı savaşta olduğu gibi."

Özellikle Suriye ve Irak'ta yaşananların, Türkiye'nin gündeminin değişmez konuları arasında olduğunu ifade eden Erdoğan, şu anda 2 milyon insanın Türkiye'de bulunduğunu hatırlattı.

Çadır ve konteyner kentlerdekilerin dışında, ülkenin değişik şehirlerinde de yaşayanların olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bunun sancısını, bedelini çok çektik, hala da ödüyoruz ama dostlarımızın aynı şekilde bu tür bedeller ödemesini istemiyoruz" dedi.

Akdeniz ve Ege'de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak nasıl öldüklerine hep birlikte şahit olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Ne yazık ki bunlara karşı AB'nin takındığı tavırlar da ortada. Avrupa Birliğinde müzakereci bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunu söylüyorum. Canımız yandığı için söylüyorum. Fakir, evsiz, yurtsuz, bu tür insanlara karşı duyarsız mı kalacağız? Bu insanlara karşı bir çözüm üretmek acaba gelişmiş ülkelerin sırtına borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmelidir."

"BİR AARADA YAŞAMA MÜZESİ' HOŞGÖRÜNÜN NİŞANESİ OLACAK" 

Erdoğan, Güvenlik Anlaşması'nın imzalanmasını, iki ülke arasındaki ilişki dolayısıyla çok önemsediğini vurgulayarak, bunun genişletilmesinin faydasına inandığını dile getirdi.

Arnavutluk'un, Güneydoğu Avrupa işbirliği sürecinin dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğünü belirten Erdoğan, söz konusu başarıyı farklı başarıların da takip edeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi için bugünün ayrıca önemli bir gün olduğunu ifade ederek, "Temel atma törenini gerçekleştireceğimiz Tiran Namazgah Camisi'nin bir an evvel tamamlayarak Arnavut kardeşlerimize hediye etmek istiyoruz. Hemen caminin yanı başında yer alacak 'Bir Arada Yaşama Müzesi', Arnavutluk'taki hoşgörünün de bir nişanesi olacaktır. TİKA tarafından yeniden inşa edilen tarihi Preza Kale Camisi'nin ortak kültürel mirasımızın bir abidesi olarak açılışını yapacak olmaktan da mutluyuz" ifadesini kullandı.

"ŞİDDETİ KIIYORUM"

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ise "Şiddeti kınıyorum. Makedonya’yı kapsayan krizin daha da tırmanmasına izin verilmemelidir. Bütün bölgeyi ve bütün uluslararası ortakları derin bir şekilde sarsmış olan bu olayı tüm açıklığı ile ortaya çıkarılması çağrısında bulunuyorum” dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?