banner39

Erdoğan'ın Makedonya mitingi!

Başbakan Erdoğan, “Makedonya yeni Yahya Kemallerin çıkacağı bir toplum olarak kalmalıdır. O Yahya Kemal ki İstanbul’un ve Üsküp’ün en güçlü en güzel şairidir” dedi.

Balkanlar 30.09.2011, 20:51 30.09.2011, 20:51
Erdoğan'ın Makedonya mitingi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Makedonya ziyareti kapsamında Gostivarlılara hitap etti. Türkiye'deki seçim miitinglerini aratmayan Makedonlar, Erdoğan'ın sözlerini alkışlarla kesti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Makedonya Türk toplumu, aralarından yeni Yahya Kemaller'in çıkacağı bir toplum olarak kalmalıdır'' dedi.

Sözlerine, ''Sizleri en kalbi duygularımla sevgi ve saygıyla Türkiye'nin, milletimin en kalbi duygularıyla selamlıyorum. Makedonya'da siz değerli kardeşlerimizle, soydaşlarımızla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum'' diye başlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizler daima sizinleyiz, sizlerle olmaya devam edeceğiz. Makedonya ileTürkiyearasında sürekli güçlenen bağlarımızın en önemli halkalarından biri sizlersiniz. Sizler Makedonya'da yaşayan, ülkelerine sadakatle bağlılığını ispatlamış Türk topluluğusunuz. Yüzyıllar önce olduğu gibi bugün de sizler bizim gözümüzde Evladı Fatihansınız. Evladı Fatihan'ın bizim ruh dünyamızdaki karşılığı eşsiz bir hazine değerindedir. Türkiye olarak, Türk milleti olarak hatıranızı daima aziz bileceğimizden emin olunuz. Zira bize göre burada yaşayan siz kardeşlerimiz, Türk milletinin Makedonya'daki devamısınız. Aranızda Arnavut kardeşlerimizin de olduğunu biliyorum. Onları da en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bizler Türk, Arnavut, Makedon farkı gözetmeden hepinizi sıcak duygularla kucaklıyoruz. Zira bu kardeşiniz Türk'ü Türk olduğu için değil, Arnavut'u Arnavut olduğu için değil, Arap'ı Arap olduğu için değil, Makedon'u Makedon olduğu için değil, Kürt'ü Kürt olduğu için değil, velhasıl tüm insanları, 'Yaradılanı Yaradan'dan ötürü severim' anlayışıyla seviyoruz. En büyük arzumuz ve temennimiz, Makedonya'da yaşayan tüm etnik halkların barış ve huzur içinde yaşayarak ileri bir refah seviyesine ulaşmalarıdır.

Türkiye, Balkanlardaki dostu Makedonya'da yaşayan Türklerin daima ülkelerinde çok daha refah seviyeleri yüksek olarak yaşamasının, bunun için de onlara sürekli olarak gerekli desteği vermenin gayreti içindedir. Bu yolda, başta Büyükelçiliğimiz ve TİKA aracılığıyla gerekli her türlü katkıyı sağlıyor, dost, kardeş Makedonya Cumhuriyeti ile birlikte gereken bütün adımları atıyoruz. İnanıyoruz ki Makedonya'daki Türk toplumunun mutluluğu, güvenliği ve refahı, Türkiye ile Makedonya'yı birbirlerine daha güçlü bir şekilde bağlayacaktır.''

''MAHALLİ İDARELERDEN ÇABA BEKLİYORUZ''

Çok kültürlü ve çok dinli bir yapıya sahip olan Makedonya'da yaşayan Türk çocukları ve gençlerinin iyi bir eğitimle donanmalarını önemsediğini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Kültürlerinden kopmaksızın, Makedonya'dadonanımkazanmalarının ve iyi yetişmelerini birikimlerini sonraki nesillere de aktarabilmelerini Makedonya'nın aydınlık geleceği için de hayati derecede önemsiyoruz'' dedi.

''Arnavut kardeşlerimizin bu konudaki başarılı çalışmalarını da takdirle izliyoruz'' diyen Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti olarak soydaşların gerek yaşadıkları Makedonya'da gerekse tahsil için geldikleri Türkiye'de, ileri eğitim almaları için azami çaba gösterdiklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''Makedonya Türk Toplumu aralarından yeni Yahya Kemallerin çıkacağı bir toplum olarak kalmalıdır. O Yahya Kemal ki İstanbul'un ve Üsküp'ün en güçlü, en güzel şairidir. Biz eğitim konusunda tabiatıyla Gostivar ve Vrapçişte gibi Arnavut kökenli belediye yönetimlerinin olduğu mahalli idarelerden bu konuda çaba bekliyoruz. Bu vesileyle Arnavut kardeşlerimizin takdire şayan başarılı çalışmalarını izlediğimizi vurgulamak isterim. Soydaşlarımızın kardeşlik, birlik ve dayanışma içinde hareket ederek, konumlarını güçlendirecekleri gayretler içinde olacaklarına gönülden inanıyorum'' diye konuştu. 

 

 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?