banner15

Evlad-ı Fatihan'dan bir hanım: Hilmiye Şipkovica

Kosova'nın tarihi Prizren’de Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden olan tarihi bir evde hayat süren Hilmiye Şipkovica'nın ilginç bir hikâyesi var

Evlad-ı Fatihan'dan bir hanım: Hilmiye Şipkovica

Yüzyıllarca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Kosova'nın tarihi şehri Prizren, çok sayıda Osmanlı mirası esere ev sahipliği yapıyor. Prizren'in sokaklarında sıra sıra uzanan evler tarihi, geleceğe taşıyor. 

Kosova'da mimari yapılarla birlikte evlad-ı fatihan da Osmanlı geleneğinin bekçisi olarak kabul ediliyor. Tarihi evlerden birinde yaşayan 87 yaşındaki Hilmiye Şipkovica da, çocukluğunda şahit olduğu Osmanlı kültürünü özlemle anıyor. Şipçikova bilhassa aile ilişkilerini hasretle yâd ediyor. 

Hilmiye Şipkovica, ilköğretim yıllarında dönemin âlimleri tarafından dersler görmüş. Annesinin ve hocalarının vefatın ardından eğitimi yarıda kesilmiş. Şipkovica tahsil hayatın şu şekilde anlatıyor: 

“3 sene okudum, 6 yaşında başladım, 9 yaşıma kadar okudum. Kur’an-ı Kerim’i öğrendik, derslerden sonra anlatılırdı. Bütün gün çalışırdık. Kuşluk vaktinden akşama kadar. Bütün gün okurduk. Hocama hala ağlarım. Hocama ağlarım. O beni severdi. Bütün talebeleri severdi.” 

22 yaşında evlenen Hilmiye Şipkovica, 9 yaşında öğrendiği Osmanlı dönemi Türkçesini kendi kendine kitaplar okuyarak geliştirmiş. Asırlık kitapları okuyabilen Şipkovica, babasından yadigar Osmanlıca basılan hikayeler ve Kuran'ı Kerim'i elinden düşürmüyor. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48