banner39

Filibe'deki Cuma Meydanı'nın adı değişti

Filipe'de halk arasında “Cuma Meydanı” olarak anılan meydanın isminin “Roma Stadyumu” olarak değiştirilmesine ilişkin karar oylanırken Türklerin desteklediği HÖH hareketi “Hayır” oyu kullanmadı

Balkanlar 23.05.2012, 17:22 23.05.2012, 17:22
Filibe'deki Cuma Meydanı'nın adı değişti

Sevgi Bahar/ Dünya Bülteni – Bulgaristan

Bulgaristan'ın Filibe şehrinde Cuma Camii'nin ismine ithafen adlandırılmış ve halk arasında yıllardır "Cuma Meydanı" olarak anılagelen meydanın isminin ''Roma Stadyumu'' olarak değiştirilmesine ilişkin GERB'li Filibe Belediye Başkanı İvan Totev tarafından sunulan teklif Belediye Meclisi toplantısında "29 Evet, 7 Hayır ve 9 Çekimser Oy" ile kabul edildi..

Oylama öncesi isim değişikliği üzerinde meclis üyeleri 40 dakika fikrilerini beyan etti. Belediye Başkanı Totev'in isim değişikliği teklifine Belediye Meclisi'ndeki üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) üç üyenin ''Hayır'' oyu kullanmadığı netlik kazandı.

HÖH partisi Filibe Milletvekili Petya Raeva 19 Mayıs günü Cebel'de yapılan törende Cuma Meydanı'nın isminin değiştirilmesi hususuna değinmiş ancak Filibe Belediye Meclisi'ndeki HÖH'lü üç üyenin nasıl oy kullandığına ise değinmemişti.

Bulgaristan Sosyalist Partisi  (BSP)'nin Filibe Belediye Meclisi'nde 7 üyesi bulunuyor. Belediye Başkanı Totev'in teklifine karşı kullanılan 7 ''Hayır'' oyun tamamının isim değişikliğinin turistler arasında belirsizliğe neden olacağını savunan BSP'li Meclis üyelerine ait olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?