banner39

Gaspıralı İsmail Bey Ukrayna'da anıldı

Kırım Tatar halkının önde gelen fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı Ukrayna'da anıldı

Balkanlar 02.12.2014, 17:18 02.12.2014, 17:18
Gaspıralı İsmail Bey Ukrayna'da anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatar Halkının Manevi Lideri İsmail Bey Gaspıralı konulu uluslararası konferans Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı himayesinde Kiev’de düzenlendi.

Türk alemine ve İslam kültür ve eğitim anlayışına büyük tesiri olmuş Kırım Tatar düşünür, edebiyatçı, gazeteci ve eğitimci İsmail Gaspıralı’nın vefatının 100. yıldönümü münasebetiyle Kiev’de Kırım Tatar Halkının Manevi Lideri İsmail Bey Gaspıralı konulu konferans tertip edildi. Söz konusu konferansa TİKA ana sponsor olurken, organizatörler arasında, Ukrayna Milli Bilimler Akademisine bağlı A. Krymsky Şarkiyat Araştırma Enstitüsü, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi, Kiev’deki Kırım Tatar Derneği, Türkiye Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği yer aldı.

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Petro Beh, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Can Yönet Tezel ve Azerbaycan Büyükelçisi Eynulla Madatlı’nın açılış konuşmalarından sonra konferans katılımcıları ve misafirlerin dikkatine Zafer Karatay tarafından çekilen ve İsmail Gaspıralı’nın hayatını ve Türk ve İslam dünyasına etkisini anlatan bir belgesel sunuldu.

Akabinde ana konuşmacı olarak davet edilen Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Kırım Tatar milli hareketindeki Gaspıralı’nın rolü hakkında konuştu. Konferansın devamında Türkiye ve Kırım’dan gelen konuşmacılara söz verildi. Konferans esnasında Gaspıralı’nın dünya İslam hareketine ve medrese sisteminin reform edilmesine etkisi ele alındı, Gaspıralı’nın edebi mirasına ışık tutuldu. Gaspıralı’nın en önemli eseri niteliğinde olan ve Türk dünyasını kapsayan geniş bir coğrafyada bilinen Tercüman Gazetesinin ehemmiyeti anlatıldı. Gaspıralı’nın kadınlara verdiği önem ve Kırım Tatar diasporası üzerindeki etkisi hakkında konuşuldu. Ahiren Gaspıralı müzesinin oluşturulmasına ilişkin bilgi sunuldu.

Ukraynalı ve Kırım Tatar milletleri arasında karşılıklı anlayışa katkıda bulunulmasını hedefleyen ve başarıyla tamamlanan konferans sayesinde, insanlığın kültürel mirasının zenginleşmesinde rol oynamış İsmail Gaspıralı’nın fikir ve çalışmaları Ukraynalılara tanıtıldı. 

Yorumlar (1)
Orhan pekmezci 7 yıl önce
Gaspıralı İsmail Bey çok büyük adamdı ve çok büyük liderdi. Türk Dünyası' nı ilk o aydınlatmaya başladı.Böylece hiç bir zaman unutulmayacak bir isim bıraktı.Bıraktığı büyük etki özellikle 90 Sonrası' nda daha belirgin şekilde fark edilmektedir. Baltacı Mehmet Paşa'nın 1710'da söylediği,"Türklükle Rusluk ebediyen boğuşacaktır " sözünü bilmemiş olması imkansızdır mutlaka. Kendisini bu paralelde programladığı da kesindir. Allah rahmet eylesin...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?