banner15

Gazprom'un Ukrayna'ya verdiği süre doldu

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, Ukrayna'nın birikmiş borcunun bir kısmını ödemesi için verdiği süre bugün doldu, Ukrayna herhangi bir ödeme yapmadı

Gazprom'un Ukrayna'ya verdiği süre doldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, Ukrayna'nın birikmiş borcunun bir kısmını ödemesi için verdiği süre bugün doldu, Ukrayna herhangi bir ödeme yapmadı. Rusya, borcun ödenmemesi durumunda doğalgazı tamamen keseceğini açıklamıştı. Bugün içerisinde farklı bir gelişme yaşanmazsa, Rusya Ukrayna'ya gaz akışını kesecek.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada ayıca, Ukrayna devletinin kontrolündeki gaz şirketi Naftogaz'ın da Haziran ayı içerisinde alınan doğalgazın borcunu ödemediği belirtildi. 

Gazprom'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Bugün, Moskova saati ile 10:00'dan itibaren, Naftogaz'la olan doğalgaz sağlama anlaşması, peşin ödemeli anlaşmaya dönüştürülmüştür. Naftogaz bundan sonra saadece ön ödeme yaparak doğalgaz alabilecek."

Gazprom'un Ukrayna'ya yaptığı gaz akışını önemli bir ölçüde düşürdüğü bildirildi. 

GAZPROM, UKRAYNA'NIN BORCUNU MAHKEMEYE TAŞIYOR

Rus doğalgaz şirkti, yaklaşık 4,5 milyar dolar olan doğalgaz borcunu ödemeyen Ukrayna'yı mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Ukrayna'nın borçlarını ödemediğine dair hazırlanan dosyayı, Stockholm Tahkim Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanan Rusya, alacaklarıyla ilgili haklarını uluslararası bir mahkemeye taşımış olacak.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 10:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48