banner39

Görme engelli bir genç, Bulgaristan Çukurova Köyü Cami Yıllık Kur’an Kursu’nun gururu oldu

Genç yaşta elde ettiği tüm başarıları nedeniyle Bulgaristan Deliorman bölgesindeki (Çukurova) Köyü Cami Yıllık Kur'an Kursu’nun gururu olan Mehmet Mehmedov'a Braille Alfabesi ile yazılmış Kur'an-ı Kerim hediye edildi

Balkanlar 05.03.2020, 15:46
Görme engelli bir genç, Bulgaristan Çukurova Köyü Cami Yıllık Kur’an Kursu’nun gururu oldu

Bulgaristan Deliorman bölgesindeki  (Razgrad - Hazargrat) iline bağlı Loznitsa (Kubadın) ilçesinin Trapişte (Çukurova) Köyü Cami Yıllık Kur’an Kursu öğrencileri, Elif-Ba eğitimini başarıyla tamamladılar. Bu dönemde öğreticiliğini İbrahim Topuz’un yaptığı Kur’an Kursu dersleri cumartesi ve pazar günleri saat 10.00’dan itibaren öğle namazına kadar devam etti ve katılan öğrenciler, Kur’an-ı Kerim’den kısa namaz sürelerini, dua ezberledi ve erkek çocuklar ezan okumayı öğrendi. Bundan sonra öğrenciler, Kur'an-ı Kerim’i hatim etme amacıyla Bulgarca ve Türkçe mealleri ile birlikte Kur'an-ı Kerim’i okumaya başlayacaklar. Kurs müfredatı İlmihal derslerini de içeriyor.

An itibariyle Trapişte Köyü Cami Yıllık Kur’an Kursu’nda 10-16 yaş arasında yaklaşık 15 çocuk, 10 bayan eğitim görmekte. Öğrenciler arasında 32 yaşındaki doğuştan görme engelli Mehmet Mehmedov da bulunuyor. Genç yaşta elde ettiği tüm başarıları nedeniyle Kur'an Kursu’nun gururu olan Mehmet Mehmedov, 1995-2007 döneminde Varna’daki Prof. Dr. İvan Şişmanov Görme Engelliler Okulu’nda müzik eğitimini tamamladı. 2009-2012 döneminde müzik eğitimine Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesi Müzik Bölümü’nde piyano eğitimi ile devam etti.

Şimdi Mehmet Mehmedov, Trapişte Köyü Cami Yıllık Kur’an Kursu’nun çalışkan ve azimli öğrencilerinden biri oldu. Razgrad Bölge Müftüsü Mehmed Ala, grubun eğitiminin ilk ve önemli aşamasını tamamlaması vesilesiyle Kur’an Kursu’nu ziyaret etti. Müftü, ziyareti sırasında bizzat kendisi Mehmet Mehmedov’a özel hediye olan görme engelliler için Braille Alfabesi ile yazılmış Kur'an-ı Kerim takdim etti.

Razgrad Bölge Müftülüğü yöneticileri hediye ile ilgili, ”Hediyeye çok sevindi ve o an tüm kursiyerleri duygulandırdı” dedi.

32 yaşındaki Mehmet Mehmedov, yaşamın zorluklarına teslim olmayan mücadeleci ve güçlü insan ruhunu temsil ediyor. Fiziksel körlük insan ruhuna, zihnine ve aklına zarar veremez, bilgi arayışını ve dünyaya açılmasını engelleyemez, çünkü gerçek körlük ruhu çökertiyor!

        
Kaynak: Kırcaali Haber

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?