banner39

Gümülcine Belediyesi sembolik işgal altında

Gümülcine belediyesinde bugün 29 Ocak 1988 olaylarının karar gününü (4 Kasım) anma çerçevesinde sembolik işgal eylemi yapıldı

Balkanlar 04.11.2015, 14:11 04.11.2015, 14:11
Gümülcine Belediyesi sembolik işgal altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın Trakya bölgesindeki Gümülcine Belediyesi çalışanları bugün belediye binasını sembolik olarak işgal edecekler.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birligi (BTTÖB) ve Gümülcine Türk Gençler Birligi (GTGB)’nin kesin kapatılma kararının yargıtay’da 4 kasım 1987’de onaylanmasını protesto etmek için bugün Gümülcine Belediyesi çalışanları eylem yapacak.

29 ocak 1988 tarihinde, isimlerinde "Türk" kelimesi bulunan derneklerin Yunanistan'da Türk bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılmak istenmesi üzerine türk azınlık, gümülcine'de toplu direniş gerçekleştirmişti. Batı trakyanın her yerinden Türkler, Gümülcine'ye toplanmış polisle çatışmaya girilmişti. İki yıl sonra 29 ocak 1990 da yeniden düzenlenen gösterilerde, Yunan radyolarından bir Yunanlının, bir Türk tarafindan öldürüldüğü yalan haberi yayılarak Yunan halkı galeyana getirtilip Türklere saldırmalarını teşvik eden yayınlar yapmıştı. Galeyana gelen Yunan halk, bölgedeki Türklere, Türklerin evlerine, Türk dükkanlarına saldırıp yağma yapmıştı. Bunlar olurken polis olaylara seyirci kalmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?