banner39

Gümülcine Müftüsünün keyfi imam atamalarına tepki gecikmedi

Batı Trakya'da, atanmış Gümülcine Müftüsü Cihat Halil’in keyfi uygulamaları tepkilere neden oldu

Balkanlar 05.04.2020, 15:24
Gümülcine Müftüsünün keyfi imam atamalarına tepki gecikmedi

Yunanistan’da devlet tarafından Gümülcine Müftülüğüne geçici olarak atanan müftü Cihat Halil’in keyfi uygulamaları, Müslüman Türk azınlığın tepkilerine neden oldu.

Batı Trakya Camileri din görevlilerince yayımlanan açıklamada, devlet tarafından geçici olarak atanan müftü Halil’in, Batı Trakya azınlığının haklarının tescil edildiği tüm belgelere aykırı olarak Gümülcine Müftülüğüne atandığı ve göreve başladığı günden itibaren keyfi uygulamalar yaptığı ifade edildi.

Açıklamada Halil’in, son dönemde Müslüman halkın ve mütevelli heyetlerinin seçtiği ve haklarında herhangi bir şikayetin bulunmadığı din görevlilerini hiçbir sebep göstermeden görevlerinden azlettiği belirtildi.

Halil'in seçilmiş din adamları yerine keyfi atamalar gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"(Halil tarafından) Son dönemde Gümülcine Harmanlık Mahallesi İmam Hatibi Nihat Kaplan ve Şapçı Kasabası İmamı Ali Emin'i, görevlerinden azlederek yerlerine başka din görevlileri atamıştır. Bütün dünyanın karantinada olduğu, bölgemizde camilerin cemaate kapalı olduğu, insanların evlerinde kaldığı bir dönemi fırsat bilerek yapmış olduğu bu keyfi uygulamalarını kınıyoruz. İnsani ve hukuki teamüllere aykırı görevlerinden azledilen din görevlisi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu, mütevelli heyetleri ve halkın mücadelesini desteklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Gümülcine’de 2018’de müftülük makamının emeklilik nedeniyle boşalmasının ardından bu makama Yunan devleti tarafından geçici olarak atanan Cihat Halil, kısa bir süre önce Gümülcine Harmanlık Mahallesi Camisi ve Şapçı kasabasındaki Hamidiye Camisi’ndeki imamları görevden alarak yerlerine yeni kişiler atadı. Halil'in bu uygulaması, Gümülcine'de ve Şapçı'da Müslüman halk arasında rahatsızlığa neden oldu.Yunanistan tarafından Batı Trakya

Gümülcine'ye müftü olarak atanan Cihat Halil, Yunanistan'ın sınırlarını koruma hakkına sahip olduğunu belirtmişti. 

Öte yandan Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği, azledilen iki din görevlisine sahip çıktı. 

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği, Yunanistan’ın atadığı Gümülcine Müftü Naibi tarafından azledilen iki din görevlisine sahip çıktı.

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği yayınladığı kınama yazısıyla, Yunanistan tarafından Gümülcine Müftülüğü’ne atanan Müftü Naibi Cihat Halil’in, Gümülcine’de Harmanlık Mahallesi İmam Hatibi Nihat Kaplan ve Şapçı Kasabası İmamı Ali Emin’inin görevlerinden azledilmelerini kınadıklarını duyurdu.

KINAMA
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın haklarının tescil edildiği tüm belgelere aykırı olarak Gümülcine Müftülüğü’ne atanan Naib Cihat Halil’in göreve başladığı günden beri, bölgemizde uyguladığı keyfi uygulamalara şahit oluyoruz.

Müftülük Kurumu’nu azınlığımızın bir kurumu olmaktan çıkaracak tüm uygulamaları kabul eden Naib, son dönemlerde halkın ve mütevelli heyetlerinin seçtiği ve haklarında herhangi bir şikâyetin olmadığı din görevlilerini görevlerinden azlederek, yerlerine mütevelli heyetlerine ve halka sormadan keyfi atamalar yoluna gitmektedir.

Son günlerde Gümülcine Harmanlık Mahallesi (Edirneyolu Camii) İmam Hatibi Nihat Kaplan ve Şapçı Kasabası İmamı Ali Emin, görevlerinden azledilerek yerlerine başka din görevlileri atamıştır.

Bütün dünyanın karantinada olduğu, bölgemizde camilerin cemaata kapalı olduğu, insanların evlerinde kaldığı bir dönemi fırsat bilerek yapmış olduğu bu keyfi uygulamalarını kınıyoruz.

İnsani ve hukuki teamüllere aykırı görevlerinden azledilen din görevlisi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu, mütevelli heyetleri ve halkın mücadelesini desteklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

BATI TRAKYA CAMİLERİ DİN GÖREVLİLERİ DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

Kaynak: AA, Birlik gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?