banner39

Güney Akım askıya alınıyor gibi...

Bulgaristan, ABD'li senatörlerin ziyaretinde Mavi Akım projesini iptal ettiğini açıkladı, Açıklamanın ardından Sırbistan da hatla ilgili çalışmaları askıya aldığını duyurdu

Balkanlar 09.06.2014, 16:07 09.06.2014, 17:24
Güney Akım askıya alınıyor gibi...

Dünya Bülteni - Haber Merkezi

ABD senato üyeleri ile bir araya gelen Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, Rus doğalgaz boru hattı “Güney Akım”ın inşaatının durdurulduğunu açıkladı. Ukrayna doğalgaz depolarının ABD ve AB yatırımcılarına satılmasına dair görüşmelerin de hız kazandığı öne sürüldü.

Rus basınında yer alan iddialara göre Bulgaristan hükümeti, Rus doğalgazını Ukrayna'yı by-pass ederek Avrupa'ya taşıması planlanan Güney Akım projesinin önemine dair batılı liderleri ikna etmeye çalışıyordu. Bulgaristan Başbakanı, ekonomi ve enerji bakanları zaman zaman bu konuda açıklamalar yapıyordu. Ancak üç ABD senatörünün ziyaretinde, Amerikalı temsilciler Bulgaristan hükümetine Rusya ile yakın ilişkiler kurmama ve yaptırım uygulanan şirketlerle ortaklık yapmama konusunda tavsiyelerde bulunulduğunu açık bir dille ifade etti.

Uzmanlara göre Bulgaristan başbakanın almış olduğu kararda dış baskı kadar ülkenin iç politikasındaki muhtemel gerilim senaryoları da etkili oldu. Gazprom şirketinin temsilcileri Avrupa ülkelerine gaz satışının gerçekleşmesi için Güney Akım hattının Ukrayna’ya alternatif olduğunun yeniden altını çizmek zorunda kaldı.

SIRBİSTAN DA GÜNEY AKIM ÇALIŞMALARINI ASKIYA ALDI

Bulgaristan'ın kararının duyulmasının ardından, Sırbistan da Güney Akım Boru Hattı çalışmalarını askıya aldığını açıkladı.

Sırbistan Ulaştırma Bakan yardımcısı Zorana Mihailoviç bugün yaptığı açıklama ile Rus enerji devi Gazprom ile ortak proje olan Güney Akım Boru Hattı çalışmalarını askıya aldıklarını bildirdi.

Sırbistan bu karar ile ilgili herhangi bir siyasi neden açıklamazken, Bulgaristan’daki askıya alma sonucu yaşanacak gecikme nedeniyle projenin kendi bölümünü tamamlayamayacakları açıklamasını yaptı. Mikhailoviç Bulgaristan’ın değerlendirmelerinin tamamlanmasını veya Rusya’nın boru hattı rotasında değişiklik yapmasının netleşmesini bekleyeceklerini belirtti.

Sırbistan daha geçen Perşembe günü Boru hattı ile ilgili yapım çalışmalarında herhangi bir erteleme olmadığı açıklamasını yapmıştı. Güney Akım Boru Hattı’nın 422 kilometrelik kısmı Sırbistan topraklarından geçmesi planlanıyor.

AB LİDERLERİ MART ZİRVESİNDE KARARLAŞTIRMIŞTI

AB liderleri mart ayındaki zirvede, enerjide Rusya'ya bağımlılığı azaltma kararı almış, bunun ilk olarak güney akımı vuracağı öngörülmüştü.

Bu zirve sonrası, Güney Akım'ın önemli hissedarlarından İtalyan ENI firması da projeyle ilgili planlarını gözden geçirmeye başlayacağını açıklamıştı. Güney Akım'ın inşaatının toplamda 17 milyar Euro'ya mal olması bekleniyordu. Sadece Bulgaristan'dan geçen kısmının tutarı ise 3.5 milyar Euro olarak hesaplanmıştı.

Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger de, AB'nin Kırım krizinin ardından Güney Akım'da yer alan altı AB ülkesine ek olarak Sırbistan'ın Rusya ile yaşadığı hukuki anlaşmazlıkta arabuluculuk yapmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?