banner39

Henüz 18 aylık! Bulgaristan'da annesini kucağında vurulan Türkan bebek

Bulgaristan'da 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 1,5 yaşındaki Türkan Feyzullah için Edirne'de anma töreni düzenlendi. 

Balkanlar 24.12.2020, 13:05
Henüz 18 aylık! Bulgaristan'da annesini kucağında vurulan Türkan bebek

Edirne Şükrüpaşa Mahallesi'nde düzenlenen törende konuşan Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Bulgaristan'da 45 yıl iktidarda kalan komünist rejimin, Bulgarlaştırma girişimleri sonucu 1985 yılı sonuna kadar Türklerin isimlerini değiştirmeye zorladığını söyledi.

'Türkçe yasaklandı'

Türkçe konuşanlara para cezalarının kesildiğini belirten Pekkan, "Türklerin dini vecibelerini yerine getirmesi engellendi, Türk kültürüne ait unsurların kullanımı yasaklandı.  Bu uygulamalara direnip milli kimliğe sahip çıkanlar cezaevlerine hukuksuz bir şekilde kapatıldı, işkence adası olan Belene'ye sürüldü." diye konuştu.

Direniş sırasında çıkan olaylarda Türkan bebeğin 26 Aralık 1984 yılında katledildiğini hatırlatan Pekkan, "Kırcaali'ye bağlı Kırkova ilçesi Magilyane köyünde isim değiştirme, baskı ve asimilasyon politikalarını ve uygulamalarını protesto etmek için toplanan ve yürüyüşe geçen kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklar komünist Todor Jivkov rejiminin askerleri tarafından  abluka altına alınarak rastgele yaylım ateşine tutuldular'' dedi.

Henüz 18 aylıktı

İlk olarak Musa Yakub, 18 aylık Türkan Feyzullah ve Ayşe Hasan'ın katledildiğini belirten Pekkan, ''Katledildiği vakit 18 aylıktı henüz. Ne Türklük biliyordu, ne Bulgarlık. Ne vatanseverlik duygusundan tatmıştı nede ihanet etmişti. Kendisi kadar küçüktü dünyası. Doğduğu köyün havası suyu, bağrı yanık annesinin gözyaşları gibi temizdi.'' ifadelerini kullandı.

AA

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?