banner39

Hırvat vekil polis kurşunuyla öldü

Bosna Hersek'teki Hırvat Köylü Partisi'nin başkan yardımcısı bir polis memuru tarafından tabancayla vurularak öldürüldü

Balkanlar 18.04.2011, 16:52 18.04.2011, 16:52
Hırvat vekil polis kurşunuyla öldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna Hersek'teki Hırvat Köylü Partisi'nin (HSS-NHI) Başkan Yardımcısı Ante Maliç, bir polis memuru tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

Hersek bölgesindeki Tomislavgrad kentinde bir lokantada oturan Ante Maliç'e (46), henüz belirlenemeyen bir sebeple tartıştığı Livanyski Kantonu İçişleri Bakanlığında görevli Hırvat polis memuru Andriya Çerdiç (41) tarafından tabancayla ateş edildi. Maliç ölürken, cinayet zanlısı polis memuru olay yerinden kaçtı.

Livanyski Kantonu İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvica Vrdolyak, gazetecilere yaptığı açıklamada, cinayet zanlısı olarak aranan Çerdiç'in yakalanması için çalışma başlattıklarını kaydetti.

HSS-NHI'nin Genel Başkanı Ante Çolak, cinayetle ilgili soruşturmanın Bosna-Hersek Güvenlik ve Araştırma Ajansı (SIPA) tarafından da yapılmasını istediklerini belirterek, konuyla ilgili AB'nin Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko'yu da bilgilendirdiklerini kaydetti.

Çolak, ''Eğer bir memur, bir partinin başkan yardımcısını öldürüyorsa, cinayetin işlendiği şartlara bakılmadan, bunun siyasi nedeninin de olabildiğini söyleyebiliriz'' dedi.

Bosna Hersek'teki en eski partiler arasında yer alan HSS-NHI, 1904 yılında kurulmuştu.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?