Hırvatistan’ın destek sözü Sırbistan’ı kızdıracak 

Bölgesel girişimlere üyelik yolunda bulunan Kosova Güvenlik Kuvvetleri, Hırvat Ordusu başkanı tarafından destek sözü aldı. Sırbistan’ın ise bölgedeki gelişmelerden rahatsız olduğu kaydediliyor.

Balkanlar 17.06.2019, 12:59 18.06.2019, 15:45
Hırvatistan’ın destek sözü Sırbistan’ı kızdıracak 

Hırvatistan Genelkurmay Başkanı Mirko Sundov Priştine'ye geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirdi. Sundov, Hırvatistan'ın Kosova'da barış ve güvenliğe katkıda bulunmaya devam edeceğini belirtirken ve ülkenin bölgesel inisiyatiflere üyelik yolunda Kosova Güvenlik Gücü'ne katkı sağlamayı sürdüreceğini ifade etti.

Kosova Hükümetinden yapılan açıklamada ise, Hırvatistan ile dostane bir ilişki içinde olduklarına ve ülkenin güvenlik personelinin bir kısmının Hırvatistan’da eğitildiğine dikkat çekildi.

HARADİNAJ’DAN SUNDOV’A TEŞEKKÜR

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise, ülkelerindeki güvenlik kurumlarının inşa edilmesi ve Hırvatistan tarafından desteklenmesi nedeniyle Mirko Sundov’a teşekkür etti.

SIRBİSTAN RAHATSIZ

Kosova’yı kendi parçası olarak gören Sırbistan’ın ise Sundov ziyaretinden rahatsız olduğu ifade ediliyor. 

Son 10 yıl içerisinde Kosova’yı ve Karadağ’ı kaybeden Sırbistan’ı günümüzde ülkenin güneyinde yer alan Sancak Bölgesi ve ülkenin kuzeyinde yer alan Voyvodina bölgesi özerklik konusunda düşündürüyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?