banner39

Hocalı katliamı kurbanları Kırgızistan'da anıldı

Hocalı katliamı kurbanlarının Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te anıldığı bildirildi

Balkanlar 24.02.2018, 15:03 24.02.2018, 15:03
Hocalı katliamı kurbanları Kırgızistan'da anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hocalı katliamı kurbanları Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te  anıldı.

Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçiliğince düzenlenen anma programı, saygı duruşu ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orudjev törende yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın 26 yıl önce Azerbaycan halkına karşı soykırım suçu işlediğini söyledi.

Uluslararası toplumdan, Hocalı'da etnik temizlik yapanları kınamasını, Dağlık Karabağ sorununun çözümü ve ülkesinin toprak bütünlüğünün sağlanması yönündeki çabalara destek vermesini beklediklerini ifade eden Orudjev  "Azerbaycan, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin işgal altındaki tüm topraklardan çekilmesini talep etmektedir." dedi.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat da Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşananların bir insanlık suçu olduğunun altını çizdi.

Fırat, "Hocalı ile ilgili çığlık 26 yıldır sürüyor. Artık bunun duyulması gerekiyor. Türkiye ve Türk dünyası, elimizden geleni yapmak durumundayız. Biz Hocalı'da adaletin tesis edilmesini istiyoruz. Azerbaycan topraklarının sahiplerine geri verilmesini istiyoruz. Bu adaletin tesisi yolunda çok önemli adım olacaktır." diye konuştu.

Büyükelçi Fırat, Türkiye'nin, bu haklı davasında Azerbaycan'ın daima yanında olacağını ve diğer Türk dünyası ülkelerinden de bu haklı davayı sonuna kadar desteklemelerini beklediklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü