banner15

HÖH ikinci turda kaybetti

Bulgaristan'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda, çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH partisi Deliorman'ın İsperih ve Kubrat belediyelirini kaybetti

HÖH ikinci turda kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan vatandaşları yerel yöneticilerini belirlemek üzere yerel seçiminin ikinci turu için dün sandık başındaydı.

Dün yerel seçimlerin ikinci turu yapıldı. Ülkede il merkezlerinin çoğunu iktidar GERB partisi aldı. Üyelerinin çoğunun Türklerin oluşturduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ise, Deliorman'ın en önemli belediyelerinden olan İsperih ve Kubrat başkanlığını kaybetti.

İlk turu 25 Ekim'de yapılan seçimden sonraki ikinci turda, Sofya, Varna ve Filibe'deki 25 bölgenin belediye meclis üyelerinin yanı sıra 133 belediye ve 100 kişiden fazla nüfusu olan bin 128 muhtarlık için seçimi yapıldı.

Seçimin ilk turunda bilgisayar korsanları Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı  ve Ulusal Nüfus Kütük Müdürlüğünün (GRAO) internet sitelerini çökertmişti. Sanal saldırı yüzünden ZİK, seçimlerden sonra üç gün "suskun" kalarak, resmi ara sonuçlar ve katılımı oranı ile ilgili bilgi yayınlayamamıştı.

TÜRKİYE SEÇİMLERİNE KUTLAMA

Bulgaristan'da ise AK Parti'nin zaferi, ülkede Türklerin ve Müslümanların en yoğun yaşadığı Kırcaali'nin merkezine toplanan vatandaşlarca coşkuyla kutlandı. Ellerinde 'Biz de varız Türkiyem' ve 'Erdoğan' yazılı pankartlar ile AK Parti bayrakları taşıyan grup, havai fişeklerle kutlama yaptı.

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Başkanı Rafet Ulutürk, yaptığı yazılı açıklamada, "Kırcaali'de yaşayan bizler, evladı Fatihan olarak, öğle namazında AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesi, kaos ortamının ortadan kalkması ve zaman kaybının önlenmesi için dua ettik. Allah dualarımızı kabul etti" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35