banner39

Hollanda uçağın şokundan hâlâ çıkamadı

Ukrayna'nın doğusunda düşen Malezya Havayolları uçağında 193 vatandaşı ölen Hollanda'da dün yas ilan edilmişti. Ülkede ilan edilen yas devam ediyor

Balkanlar 23.07.2014, 13:20 23.07.2014, 14:17
Hollanda uçağın şokundan hâlâ çıkamadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya Havayolları’nın geçen hafta Ukrayna’da düşen uçağında bulunan 193 vatandaşını kaybeden Hollanda'da olayın üzüntüsü henüz atlatılamadı.

Ülke genelinde bir haftadır derin üzüntüye yol açan olay, siyaset ve medya gündeminin ilk sırasında yer alıyor. 

Yaz tatillerini yarıda keserek ülkeye dönen başta Hollanda Başbakanı Mark Rutte olmak üzere kabine üyeleri, sadece bu olaya odaklanmış durumda. Rutte hemen hemen her gün birkaç kez basın toplantısı düzenleyerek gelişmeleri kamuoyuna aktarırken, Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise farklı ülkelere giderek uçağın nasıl düştüğünün çözüme kavuşturulması ve sorumluların cezalandırılması için adeta diplomatik mekik dokuyor. 

HOLLANDA GENELİNDE ANMA TÖRENLERİ DÜZENLENİYOR

Uluslararası medyanın da yakından takip ettiği olayda hayatlarını kaybedenler için Hollanda’nın farklı şehirlerinde anma programları düzenleniyor. Bu kapsamda uçağın kalktığı Schiphol Havaalanı’nın önü adeta çiçek bahçesine dönmüş durumda. 

Havaalanı önünde oluşturulan özel alanda toplanan halk ve yolcular, bir yandan çiçek, kurbanların fotoğrafları ve oyuncak bırakıp mum yakarken, diğer yandan uçakta hayatlarını kaybedenlerin için dua ediyor. Havaalanına konulan taziye defterlerinin sayısı da aşırı ilgiden dolayı artırılmış durumda. Buna rağmen insanlar taziye defterini imzalamak için zaman zaman kuyrukta beklemek zorunda kalıyor.

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan ve Malezya Havayolları üst düzey yöneticisinin de taziye defterini imzaladığı Schiphol’e yurt dışından gelenler de var. 

Hayatını kaybeden Endonezyalı arkadaşını anmak için Belçika’dan havaalanına geldiğini belirten Jeroen van Dooren, düşme haberini aldığı andan itibaren büyük bir üzüntü yaşadığını söyledi. 

Hayatını kaybeden arkadaşının ismi ve uçağın sefer numarasının yazılı olduğu Endonezya bayrağını havaalanı önüne asan Van Dooren, kelimelerin acısını anlatmaya yetmediğini dile getirdi. 

Geçen sene tanıştığı arkadaşının kendisini ziyaret ettiğini, bazı ülkeleri birlikte gezdiklerini anlatan Van Dooren, “Endonezya’da tanışmıştık. Çok iyi bir arkadaşlık oluştu aramızda. Beni ziyaret etmek istiyordu. Para biriktirip Belçika’ya geldi sonunda. Paris’e, Hollanda’ya gittik. Sonunda dönüş için bindiği uçak düştü ve hayatını kaybetti. Uçağın düştüğünü haber aldığımda bütün gece birilerine ulaşmaya çalıştım. Ama en sonunda ortak bir dostumuz acı haberi verdi. Çok ama çok üzgünüm” diye konuştu. 

Uçağın düşmesinin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen olanlara hala inanamadığına vurgulayan Van Dooren, yaşadığı şoku atlattıktan sonra arkadaşının yaşadığı yeri ve ailesini ziyaret etmeyi düşündüğünü söyledi.

AMSTERDAM'DA GENİŞ KATILIMLI ANMA PROGRAMI DÜZENLENECEK 

Bu arada, cenazeleri bugün ülkeye gelecek kurbanlar için çok sayıda anma programı da planlanmış durumda. Amsterdam’da yarın geniş katılımlı bir anma ile kiliselerde ortak ayin yapılacağı açıklandı.  

Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde geçen hafta perşembe günü düşen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı uçağında bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ölenlerin 193’ünün Hollanda vatandaşı olduğu açıklanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?