İdomeni'de iki sığınmacı kendilerini ateşe verdi

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasına yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki kampta bekleyen sığınmacılardan kendisini ateşe veren iki kişi hastaneye kaldırıldı

İdomeni'de iki sığınmacı kendilerini ateşe verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın İdomeni kasabası yakınındaki kampta bekleyen sığınmacılar, Makedonya sınırının açılmamasına tepki olarak bölgedeki otoyolu ulaşıma kapattı. İki mülteci kendilerini ateşe verdi.

Üzerinde "Sınırları açın" ve "Burada yavaş yavaş ölüyoruz" yazılı dövizler taşıyan grup Makedonya sınıra kadar yürüdü.

Sınırda polis tarafından karşılanan grup oturma eylemi yaparak protestolarını sürdürdü. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu sığınmacılar, sınır açılana dek protestolara devam edecekleri söyledi.

Protestoya katılan sığınmacılardan Suriyeli Fadi, özgür yaşamak istediklerini belirterek, "Biz de insanız, özgürlüğe ihtiyacımız var. Herkes her şeyini kaybetti. Hiç kimse geri dönemez. Sınırları açın. Bizler terörist değil barış isteyen insanlarız." diye konuştu.

Bir diğer sığınmacı Iraklı Latif de "Burada olmamızın sebebi kendi ülkelerimizde güvende olmamamız. Ülkemizde güvende olsaydık Yunanistan'a gelmezdik. AB ülkelerine sınırları açmaları çağrısında bulunuyorum. Burada çok ağır koşullar altında yaşıyoruz. Hava çok soğuk ve bizimle birlikte çok sayıda çocuk var." ifadesini kullandı.

Bu arada gösterici iki kişi kendisini ateşe vermek istedi. Diğer sığınmacıların engel olmasına rağmen yaralanmaktan kurtulamadı. Yaralılardan biri Kilikis Devlet Hastanesi’ne diğeri ise Selanik’teki Papanikolau Hastanesi’ne kaldırıldı.

Protestoyla birlikte Yunanistan-Makedonya sınırında güvenlik tedbirleri artırıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35