banner39

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bosna'da

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bosna-Hersek'in, İİT'nin tam üyesi olması ve teşkilatın sunduğu fırsatlardan yararlanması gerektiğini söyledi.

Balkanlar 16.04.2013, 00:24 16.04.2013, 01:20
İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bosna'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ve Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç ile cumhurbaşkanlığı binasında bir araya geldi.

Görüşmenin ardından, İzzetbegoviç ile ortak basın toplantısı düzenleyen İhsanoğlu, Bosna-Hersek'e büyük hayranlık duyduklarını, çok kültürlü yapısına ve yıllardır yaşattığı barış mirasına hayranlık beslediklerini söyledi.

Bosna-Hersek yönetimindeki farklılıkların, ülkenin kalkındırılması açısından değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden İhsanoğlu, İİT olarak Bosna-Hersek'e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

İhsanoğlu, Bosna-Hersek ile İİT arasındaki işbirliğinin daha da gelişeceğini ifade ederek, ''Bosna-Hersek, İİT'nin tam üyesi olmalı ve teşkilatın sunduğu fırsatlardan yararlanmalıdır'' dedi.

Bosna-Hersek'in, İİT'ye tam üye olması durumunda çok şey kazanacağını belirten İhsanoğlu, ''Teşkilatımızın 57 ülkesi var. Türkiye ve Arnavutluk da üyelerimiz arasında. Örneğin, Arnavutluk'ta yapılan otoyol, İİT'nin yardımlarının, daha doğrusu İslam Kalkınma Bankası'nın yatırımlarının sonucudur. Neden siz de bu fırsatları değerlendirmeyesiniz'' şeklinde konuştu.

İhsanoğlu, İİT'nin, Avrupa Birliği ve NATO gibi, üyelik için özel şartlar koyan bir organizasyon olmadığına işaret ederek, Hristiyan nüfusa sahip bazı ülkelerin de İİT'nin üyesi olduğuna ve teşkilattan önemli ölçüde yardım aldığına dikkati çekti.

''BOSNA-HERSEK'İN YATIRIMA İHTİYACI VAR''

Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç de görüşmede, İİT ile Bosna-Hersek arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde durduklarını söyledi.

Bosna-Hersek'in, İİT'de 19 yıldır gözlemci statüsünde olduğunu hatırlatarak, İİT üyesi ülkelerden Bosna-Hersek'e yatırım yapmalarını istedi.

İzzetbegoviç, görüşmede, Bosna-Hersek'in teşkilata üye olma konusunda kararlılığını ortaya koyması halinde, İhsanoğlu'ndan gereken desteğin verileceği sözünü aldığını kaydetti.

ALİYA'NIN MEZARINI ZİYARET ETTİ

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Bosna-Hersek'in ilk Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarı ile Saraybosna'daki bazı tarihi mekanları ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında İhsanoğlu'na, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç eşlik etti.

İhsanoğlu ile İzzetbegoviç, ilk olarak Bosna savaşında hayatını kaybeden askerlerin defnedildiği ve Bosna-Hersek'in ilk Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarının da bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti.İhsanoğlu ve İzzetbegoviç, burada dua etti ve merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarına çelenk koydu.

Daha sonra, tarihi Başçarşı'yı gezen İhsanoğlu, Saraybosna'nın meşhur bakırcılarından Nasir Yabuçar'ın misafiri oldu. Moriça Han ile Gazi Hüsrev Bey Camisi'ni de ziyaret eden İhsanoğlu, tarihi mekanlar hakkında İzzetbegoviç'ten bilgi aldı.

İhsanoğlu ve İzzetbegoviç, tarihi Başçarşı turu sonrasında, onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?