banner39

İnalcık: Hayalim, bir milyon Tatar'ın Kırım'a dönmesi

Kırım asıllı Halil İnalcık, Türkiye'de 4-5 milyon Tatar bulunduğunu, bunların bir milyonunun Kırım'a dönmesini arzuladığını söyledi

Balkanlar 31.10.2014, 17:07 31.10.2014, 17:07
İnalcık: Hayalim, bir milyon Tatar'ın Kırım'a dönmesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatar asıllı ilim adamı Halil İnalcık, Rusya’nın çökmesini ve bir milyon Kırım Tatarının ülkesine geri gitmesinin en büyük hayali olduğunu söyledi.

Rus medyasına konuşan Halil İnalcık, Kırım’ın Rusya tarafından ikinci defa ilhak edildiğini, ilk ilhakından sonra tamamen tahrip edildiğini kaydetti. İnalcık’ın Kırım’la ilgili ifadeleri şöyle:

“Bu Rusya’nın Kırım’ı ikinci ilhakıdır. 1783 yılında Rusya sadece Kırım’ı değil, Karadeniz'in kuzeydoğu kıyısını da işgal etmişti. Maksat bütün bu bölgeyi Ruslaştırmak idi. Bunun için Müslümanları göçe zorlamak Rusya'nın resmi politikası haline gelmişti. İki yüzyıl sonra benzer bir manzarayı yeniden görmekteyiz.

Rusya'nın ilk ilhakından sonra Kırım tamamen harap olmuştu. Türkiye'de şu anda kaç Kırım Tatar var? Çeşitli kaynaklara göre yaklaşık 4-5 milyon. Bunlar işte o zamanlar göç eden bizim insanlarımızdır. Ben Rusya’nın çökmesi halinde en az bir milyon Kırım Tatarının yeniden kendi vatanlarına göç etmesini hayal ediyorum…”

Kırım Tatar kökenli bilim adamı ve tarih doktoru Halil İnalcık’ın adı dünyanın en etkili 2 bin bilim adamı arasında yer alıyor. Amerikalı bilim adamı Immanuel Wallerstein’e göre Halil İnalcık’ın kitapları "paha biçilmez hazine" ve dünya bilimine katkısı sınırsızdır.

İnalcık’ın dedesi Sait Halil Efendi Bahçesaray Han Camii’nde müezzin idi. Babası Osman Nuri Rus-Japon savaşı sırasında imparatorluk ordusuna hizmet etmeyi reddederek Türkiye'ye göç etti ama anavatanla bağlarını asla kaybetmedi.

Profesör İnalcık ilerleyen yaşına rağmen son zamanlarda Kırım'da yaşanan olaylarla ilgileniyor. İngilizce olarak yazdığı Kısa Kırım Tarihi risalesi yakın zamanda neşredildi. Uzun zamandır beklenen "Kırım Hanlığı Tarihi" ise kitabi ise yayınlanmak üzere.

banner53
Yorumlar (1)
ekrem 7 yıl önce
Hocam benim dedemin dedesi Kaplan Giray yanında savaşmış sonu geldiğini anladıkları an dedeme ıyduruk bir mektup veririp göndermişmiş yola koyulmuş ve dakikalar sonra kale(İSMAİL) düşmüş Han ve 6 oğlu tek başına satler savaşmış, ama boşuna hepsini Ruslar öldürmüş. Daha sonra mektubu açmış ve son emri okumuş:Sen ölmek için, çok gençsin uzaklara kaç, kendi yuvanı kur çocuk yetiştir, güçlenin, ama nereden ve nasıl geldiğini hiç bir zaman unutma, bir gün gelir intikamımı alın...maalesef yakında...
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?