banner39

banner35

İngiltere ve Bulgaristan arasındaki uçuşlar yeniden başladı

Bulgaristan, bugün saat 12:00'den itibaren bu haftanın başında yeni Covid-19 türü tespit edilmesi nedeniyle durdurulan İngiltere'den Bulgaristan’a yapılan uçuşlara yeniden başlanmasına karar verdi.

Balkanlar 26.12.2020, 14:41
İngiltere ve Bulgaristan arasındaki uçuşlar yeniden başladı

Bulgaristan, bugün saat 12:00'den itibaren bu haftanın başında yeni Covid-19 türü tespit edilmesi nedeniyle durdurulan İngiltere'den Bulgaristan’a yapılan uçuşlara yeniden başlanmasına karar verdi. Plana göre; İngiltere‘den gelen yolculara antijen testleri yapılacak ve 10 gün süreyle karantina altına alınacaklar.

Buna ilişkin karar, Başbakan Boyko Borisov’un Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Sağlık Bakanı Kostadin Angelov ve Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında alındı.

Başbakan Borisov, sorumlu bakanlara tüm Bulgaristan vatandaşlarının daha bugün vatanına dönebilmesi için gerekli emirleri vermelerini emretti.

Borisov, “Bu durumda, yurttaşlarımızın yaşadığı gerginlik, korku ve sınır kontrol noktalarında beklemeleri göz önünde bulundurulduğunda alınan kararın bedeli önemli değil. Yani bu konuda çalışın” diye kaydetti. Başbakan, “Airbus” hükümet uçağının da salgının ilk dalgası sırasında olduğu gibi uçmaya hazır konumunda olduğuna kanaat getirdi.

Bakan Angelov, Yılbaşından sonra Avrupa Birliği’nin tavsiye ettiği gibi negatif PCR test sonucu sunma zorunluluğu getirileceğini belirtti. Prof. Dr. Angelov, “Testin, Bulgaristan topraklarına giriş yapmadan 72 saat önce yapılmış olması gerekecek. Bu amaçla Sofya, Plovdiv (Filibe), Burgaz ve Varna havalimanlarında gerekli organizasyon oluşturulacak” dedi.

Bakan Jelyazkov, Avrupa Komisyonu’nun talimatları doğrultusunda vatandaşları önemsiz yurt dışı seyahatlerine çıkmamaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Zaharieva, İngiltere’deki büyükelçiliğimizin Bulgaristan vatandaşlarına tam destek sağladığını ve Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi tarafından tüm operasyonun takip edildiğini belirtti.

Zaharieva, yaklaşık 20 Avrupa ülkesinin dış hat uçuşlarını sınırlandırması nedeniyle yurttaşlarımızın ülkemize dönüşünün son derece zorlaştığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere haftanın başında onlarca AB ülkesi, mutasyona uğrayan yeni koronavirüs türü nedeniyle İngiltere’den gelenlere kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?