Irkçı Dedaj'dan U dönüşü: Türkler dosttur

Türkleri kastederek “bunları Kosova’dan kazıyıp atmak gerek” diyen Kosovalı politikacı Dedaj, gelen tepkilerin ardından "Türkye dostane bir ülkedir" açıklamasında bulundu.

Irkçı Dedaj'dan U dönüşü: Türkler dosttur

Birkaç gün önce Kosova Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi görevine atanan Gjergj Dedaj, Kosova ve Makedonya’da tepkilerden sonra geri adım attı.

Kosova Liberal partisi Başkanı ve Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Gjerg Dedaj, Türklere, Türkiye ve liderine hakaretlerden sonra Kosova ve Makedonya’da birçok kurum ve yetkili tarafından kınandı. 

Tepkilere rağmen Dedaj, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından Kosova Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi görevine atandı. 

Gjergj Dedaj sosyal medya hesabından bu sefer diplomatik bir dil ile Türkiye’yi Kosova bağımsızlığını tanıyan dost bir ülke olarak Sırbistan’ı ise geçmişi aşmamız gereken komşu bir devlet olarak nitelendirdi. Dedaj, tepki gören paylaşımlarında Türkiye ve Sırbistan’ı “Balkan Cadıları” olarak nitelendirirken Türkleri kastederek “bunları Kosova’dan kazıyıp atmak gerek” demişti.

Dedaj açıklamasında, “Üsküp'te, etnik köken, dil, din ve politik ideolojiden bağımsız olarak tüm toplulukların Kosova Cumhuriyeti temsilcisi bir büyükelçi olacağım. Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ve Kosova Cumhuriyeti'nin stratejik bir ortağı olan dostane bir devlet tir. Oysa , bugünkü Sırbistan, geçmişin aşılması gereken,  karşılıklı tanıma, karşılıklı komşu işbirliği ve devletler arası ilişkilere sahip olmak zorunda olduğumuz komşu bir ülkedir!” dedi.

Kaynak Kosova Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 15:07
YORUM EKLE

banner33

banner37