banner15

İskeçe Türk Birliği'nden yeni azınlık yasasına tepki

Batı Trakya'da Türk azınlıklarla ilgili yapılan yeni yasal düzenlemenin bölgedeki Türkleri töhmet altında bırakıyor olmasına İskeçe Türk Birliği'nden tepki geldi

İskeçe Türk Birliği'nden yeni azınlık yasasına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Trakya'da Türk azınlığın halen çözülemeyen sorunlarının başında 'Yunanistan'ın Türk kimliğini tanınmıyor' olması geliyor. Atina yönetiminin, ısrarla sürdürdüğü inkar politikası Türk sivil toplum kuruluşlarını da olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor.

Türk dernekleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nde açtıkları davaları kazansalar da, Strasbourg'da alınan kararlar Yunanistan'da uygulanmıyor. Bu durumu ortadan kaldıracak bir yasal düzenleme girişimi Batı Trakya Türklerini umutlandırsa da yasanın ilk halinin meclisteki tartışmaların ardından değiştirilmesi hayal kırıklığına neden oldu.

Tartışmalı yasa tasarısı önceki hafta yapılan meclis oturumunda onaylandı. Torba tasarı kapsamında meclise getirilen düzenlemeye iktidar ve bazı muhalefet milletvekilleri 'evet' oyu verirken; Rodop ili Syriza milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf, Demokratik Güçbirliği Partisi milletvekili İlhan Ahmet ve İskeçe Syriza milletvekili Hüseyin Zeybek 'hayır' oyu kullandı.

"YASA TÜRK AZINLIĞI TÖHMET ALTINDA BIRAKIYOR"

Syriza milletvekili Mustafa Mustafa; yasal düzenlemenin son anda yapılan değişiklikle her yöne çekilebilir bir hale geldiğine dikkat çekti. Türk kökenli milletvekillerine göre; yasadaki şartlar Türk azınlığı töhmet altında bırakıyor ve bölgede bir tehlike varmış algısı yaratıyor. Demokratik Güçbirliği Partisi İlhan Ahmet de hükümetin meclise getirdiği yasanın bir göz boyamadan ibaret olduğunu görüşünde.

Yunanistan Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanarak kısa bir süre önce meclise getirilen tasarı, Batı Trakya'da kapatılan İskeçe Türk Birliği'nin resmiyet kazanmasına yol açacağını ileri süren hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlılar Partisi ve bazı muhalefet partilerinin itirazları nedeniyle geri çekilmişti. Yasal düzenleme "milli güvenlik söz konusu olduğunda karar uygulanmayabilir" şartı getirilerek yeniden meclise getirildi ve onaylandı.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NDEN TARTIŞMALI YASAYA TEPKİ

Yasa metninde gerçekleşen değişikliği Kuzey Haber Ajansı'ndan Necat Ahmet İskeçe'ye değerlendiren İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Türk isminin kullanılması konusunda derneğin AİHM'de görülen davayı kazanmasına rağmen Yunan makamlarının yaklaşık 10 yıldır bu kararı uygulamadığına dikkat çekti.

Ozan Ahmetoğlu, yeni yasanın gündeme gelmesinden sonra Türk derneklerine yönelik yersiz ve asılsız iddiaların atıldığını ve yasa tasarısındaki metnin bu nedenle değiştirildiğini ifade etti. Ahmetoğlu; “Yasa AİHM kararları 'Yunanistan'da nasıl uygulanır?' sorusuna değil 'nasıl uygulanmaz' sorusuna yanıt veriyor” dedi. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Avrupa Konseyi'nin yasayı bu haliyle kabul etmeyeceğini de dile getirdi.

İSMİNDE 'TÜRK' KELİMESİ GEÇEN DERNEKLER

Yunanistan'ın daha önce de 'milli güvenlik', 'kamu düzeni' ve 'üçüncü şahısların özgürlüğü' gibi gerekçelere isminde Türk kelimesi geçen derneklerin haklarını gasp ettiğini anımsatan Ahmetoğlu, "AİHM kararlarıyla tüm bu gerekçelerin kabul edilemez olduğu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Ozan Ahmetoğlu, 34 yıldır verdikleri hukuk mücadelesini sürdüreceklerini ve Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'ın er ya da geç AİHM kararlarını uygulamak zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

1927 yılında kurulan İskeçe Türk Birliği, Batı Trakya Türkleri'nin ilk sivil toplum örgütüydü. 1983 yılında Yunanistan'daki yerel mahkeme derneğin Türk ismini kullanamayacağına hükmetti. Yunanistan'daki mahkemelere yapılan itirazlar kabul görmeyince, 2005 yılında AİHM'de dava açılmış ve mahkeme 2008 yılında Yunanistan'ı suçlu bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35