banner39

İşkodra'da İslam sanatları kursu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İşkodra Yunus Emre Enstitüsü İşbirliği’yle, İşkodra'da Türk İslam Sanatları kursu açıldı. Proje kapsamında; Türkiye'den alanında uzman eğitimcilerin katılımıyla, kaligrafi, ebru, hat ve tezhip sanatının incelikleri, kursiyerlerle öğretilecek.

Balkanlar 02.06.2016, 17:03 02.06.2016, 17:26
İşkodra'da İslam sanatları kursu

Arnavutluk’un İşkodra şehrinde hizmet veren Yunus Emre Enstitüsü; Türk İslam Sanatları kurslarına kapılarını açtı. Kaligrafi, ebru, hat ve tezhip sanatı, Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla İşkodralılar’la buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İşkodra Yunus Emre Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenledikleri kursların açılış törenine ilgi oldukça yoğundu. Törene Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Abaz Hado, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Salih Gültekin ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse de katıldı.

İşkodra Yunus Emre Müdürü Ömer Demirbaş, Yunus Emre Enstitüsü Kursları’na ilaveten yeni kurslar açılmasından arnavutluk duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk İslam Sanatları kursları için BUSMEK aracılığıyla Türkiye’den konusunda uzman eğitimciler İşkodra'ya geldi.

KURSLAR İKİ AY SÜRECEK

Kurslara katılan öğrencilerin çoğu ilgilendikleri sanat dalıyla ilk kez karşılaşıyor. Kursiyerlerden Elona da kursa gelmeden önce ebru sanatını internette gördüğünü, ancak ilk kez yapma imkânı bulduğunu belirtirken kurslar hakkında şu ifadeleri kullandı:
“Ebru sanatına aşığım diyebilirim. İlk başlarda bunu duyduğumda internetten yapılabileceğini gördüm ve gerçekten hayran kaldım. Bir tekne, fırça ve sudan neler çıkabileceğini inanamazsınız. Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği bir kursu duyunca hemen geldim. Daha önceden de düzenlenmişti. Ancak ben Tiran’da okuldaydım. Ama gerçekten inanılmaz ve bunu çok iyi bir şekilde öğrenmek istiyorum. Hocamız da bize çok yardım ediyor.”

İki ay sürecek olan Türk İslam Sanatları Kursları, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü binasında yapılıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?