İzzetbegoviç göreve başladı

12 Ekim'deki seçimlerde, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine seçilen İzzetbegoviç, Çoviç ve İvaniç yemin ederek göreve başladı

İzzetbegoviç göreve başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'te, 12 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinde, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine seçilen Bakir İzzetbegoviç, Dragan Çoviç ve Mladen İvaniç yemin ederek dört yıl sürecek görevlerine başladı.

Cumhurbaşkanlığı binasındaki törene, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin bir önceki dönemdeki Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ile Hırvat üyesi Jelyko Komşiç de katıldı.

Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu Styepan Mikiç'in elinden mazbatalarını alan İzzetbegoviç, İvaniç ve Çoviç, yemin ederek göreve başladı.

KONSEY BAŞKANLIĞI SIRP İVANİÇ'E DEVREDİLDİ

Bu arada, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı görevi de Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç'ten Sırp üye Mladen İvaniç'e devredildi. İvaniç, sekiz ay boyunca yürüteceği konsey başkanlığı görevini daha sonra Hırvat üye Dragan Çoviç'e devredecek.

İvaniç, yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'in en üst devlet organı olan Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin yeni döneme yeni politikalarla başlayacağını belirterek, bunların uzlaşma ve anlaşmaya yönelik politikalar olacağını söyledi.

Bosna Herseklilerin siyasi tartışmalardan yorulduğunu, ekonomik krizler ve büyük işsizlikler nedeniyle kısır bir döngünün içine itildiğini kaydeden İvaniç, "Eğitimli genç nüfus ülkeyi terk ediyor. Geri dönmemek üzere yurt dışına gidiyor. Diğer bölge ülkeleri gelişmeye devam ederken, burada yıllardır bir tane dahi ciddi yatırımcı yok" diye konuştu.

İvaniç, tüm bu olumsuzlukların önümüzdeki dönemde değişmesi gerektiğini belirterek, bu konuda Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin de katkı yapabileceğini söyledi.

Yeni dönemde Konseyin Hırvat üyeliğini yapacak Dragan Çoviç de görev süresi boyunca Bosna Hersek'in ve halkının çıkarlarını koruyacağını vurguladı.

ÖNCELİKLİ HEDEF AB'DEN ÜYE DEVLET STATÜSÜ ALMAK

Öncelikli hedef olarak Bosna Hersek'in Avrupa Birliğinden "üye devlet statüsü" alması olduğunu kaydeden Çoviç, bunun yanı sıra NATO üyeliği yolunda aşama kaydedilmesinin ve Seçim Yasası'ndaki ayrımcılık içerin maddelerin çıkarılmasının da öncelikli hedefler arasında olduğunu ifade etti.

Konseyin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ise önümüzdeki yılın, Bosna'da savaşı bitiren Dayton Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 20. yıl dönümü olacağını hatırlatarak, karşılıklı güvensizlik ve korku duygusundan kurtulmak, ileri doğru adım atmak, kötü bir atmosfer yaratan gereksiz polemiklere son vermek için fazla zaman kalmadığını söyledi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin 2006-2014 arasında (iki dönem) Sırp üyeliğini yapan Neboyşa Radmanoviç ile aynı yıllar arasında Konseyin Hırvat üyeliğini yapan Jelyko Komşiç, yasalara göre yeniden seçilme hakları bulunmadığından 12 Ekim'deki seçimlerde yeniden aday olamamışlardı. 2010-2014 yılları arasıda Konseyin Boşnak üyeliğini yapan Bakir İzzetbegoviç ise 12 Ekim'deki seçimlerde yeniden bu göreve seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 16:48
banner53
YORUM EKLE

banner39