banner15

İzzetbegoviç Türkiye'yi ağabey gibi görüyor

Boşnakları temsilen Devlet Başkanlığı Konseyi'ne seçilen Bakir İzzetbegoviç'ten Türkiye'ye mesaj var

İzzetbegoviç Türkiye'yi ağabey gibi görüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna-Hersek'te önceki gün yapılan seçimlerde Boşnakları temsilen Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi Üyeliğine seçilen merhum Aliya İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzzetbegoviç, "Türkiye'yi güçlü ve bilge bir ağabey gibi görüyoruz. Doğru bir şekilde hem Boşnaklara hem de Balkanlar'daki diğer halklara yardım etmektedir" dedi.

Bakir İzzetbegoviç, babası merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokrat Hareket Partisinin (SDA) adayı olarak girdiği seçimlerde Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine seçilmesinin ardından AA'ya demeç verdi.

"Bosna-Hersek'i seçimlerin ardından nasıl bir gelecek bekliyor" sorusuna İzzetbegoviç, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar arasında bozulan ilişkilerin yeniden düzelmesi, Balkanlar'daki komşu ülkelerle ilişkilerin daha iyiye gitmesi için çaba harcayacağını belirtti.

İzzetbegoviç, yeni dönemde temel hedeflerini, barış ortamının ve istikrarın sağlanması, yatırımları ülkeye çekmek, ekonominin düzelmesi, genç nüfusa iş vermek, AB'ye ve NATO'ya giriş yolunun hızlanması olarak açıkladı.

"TÜRKLER BİZİ, ALİYA'YI SEVİYOR, BİZ DE ONLARI SEVİYORUZ"

Bakir İzzetbegoviç, "Türk halkının çok sevdiği merhum Aliya İzzetbegoviç'in oğlu olarak bıraktığı koltuğa oturmanın nasıl bir duygu olacağı" sorusunu da şöyle cevapladı:

"Aslında hala bu zaferin farkında değilim, muhtemelen onun (Aliya İzzetbegoviç'in) koltuğuna oturduğum zaman farkında olacağım. Uzun zamandır girmediğim başkan odasına girdiğimde herhalde o zaman özel bir duyguyu hissedeceğim, şu an kendimi biraz da anestezi altındaymış gibi hissediyorum. Türkler babamı çok seviyordu, ona özel bir isim de (Bilge Kral) verdiler. Bu duygularımızı somut adımlara, kültürel, ekonomik, siyasi anlamda somut işbirliklerine da çevirmeliyiz. Sadece duygu bazında kalmamalıdır, Türkler bizi, Aliya'yı seviyor, biz de onları seviyoruz ve bundan yola çıkarak daha somut şeyler yapmalıyız."

Bosna'da geçen pazar yapılan seçimlerin de seçimleri netleşti. Sonuçlara göre Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi'ne Boşnakları temsilen İzzetbegoviç, Hırvatları temsilen Komşiç, Sırpları temsilen de Radmanoviç seçildi.

PARLAMENTO SEÇİMLERİNDE DURUM

Bosna-Hersek Federasyon Meclisinde açılan sandıklara göre, Sosyal Demokrat Parti (SDP) oyların yüzde 21,56'sını alarak birinci parti oldu. Bosna-Hersek'in eski devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokrat Hareket Partisi (SDA) ise oyların yüzde 18.24'ünü aldı. Hırvat HDZ-BİH ise yüzde 14,49'luk oy oranı elde etti.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi seçimlerinde ise oyların yüzde 81,50'si açıklandı. Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Milorad Dodik'in genel başkanlığını yaptığı SNSD, oyların yüzde 40,07'sini alarak birinci oldu.

KANTONLARIN SEÇİMLERİ

Bosna-Hersek Federasyonu'nda bulunan 10 kantonun hükümetlerinin belirleneceği seçimde, oyların yüzde 69,37'si açıklandı.

Buna göre, Federasyon bölgesindeki 10 kanton ile, bu kantonlarda en fazla oy alan partiler şöyle: Unsko-Sanski kantonu: SDP yüzde 27,76 Posavski: HDZ-BİH yüzde 41,19 Tuzlanski: SDA yüzde 29,86 Zeniçko-Doboyski: SDP yüzde 25,56 Bosansko-Podrinski: SDP yüzde 24,71 Srednyo-Bosanski: HDZ-BİH yüzde 22,70 Hersegovaçko-Neretvanski: HDZ-BİH yüzde 38,53 Zapadno-Hersegovaçki: HDZ-BİH yüzde 51,74 Sarayevski: SDP yüzde 24,25 Livanski: HDZ-BİH yüzde 25,99 -BOSNA SIRP CUMHURİYETİ BAŞKANLIĞI- Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde başkanlığa aday olan, "milliyetçi" ve "ayrılıkçı" söylemleriyle tanınan Başbakan Milorad Dodik, kullanılan oyların yüzde 52,33'ünü, Ognjen Tadiç de oyların yüzde 37,10'unu aldı.

Merkez Seçim Komisyonu yetkilileri, sayımların devam ettiğini ve bundan böyle her 24 saatte bile sonuçların internet sitesinde güncelleneceğini belirttiler.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48