banner39

Japonya’dan Kosova'ya 4 milyonluk hibe

Japon Hükümeti Kosova’ya entegre atıkların idare edilmesi için sürdürülebilir bir sistem oluşturmaya yardımcı olması için 4 milyon dolar hibede bulundu

Balkanlar 12.06.2019, 15:09 12.06.2019, 15:35
Japonya’dan Kosova'ya 4 milyonluk hibe

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi, Kosova’da hava kirliliğinin kontrol edilmesi kapasitelerinin artırılması kapsamında 4 milyon Dolar değerinde Japonya Hükümeti’nin bir hibesini kabul etti.

Bu hibe Japonya’nın Viyana Büyükelçisi Daisuke Sugihara,  JICA danışmanı Makino Takihaka ve diğer Japon uzmanlar tarafından Kosova Hidrometeorolji Kurumu’na tahsis edildi.

Bu vesile ile Bakan Matoshi, JICA aracılığıyla Japon Hükümeti’nin çevrenin korunması için olağanüstü bir katkıda bulunduğunu söyledi.

Bakan Matoshi, “Japon Hükümeti Kosova’ya entegre atıkların idare edilmesi için  sürdürülebilir  bir sistem oluşturmaya yardımcı olacak atık taşıma ekipmanlarına da 2 milyon Avro’nun üzerinde bir destek sunuyor.” dedi.

Japonya’nın Viyana Büyükelçisi danışmanı Daisuke  Sugihara ise iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 10. yıldönümü nedeniyle Japon Hükümeti’nin çok yakında Priştine’de büyükelçiliği açacağını duyurdu.

Ortak basın toplantısından sonra Bakan Matoshi ve Japon Hükümeti temsilcileriyle beraber,  salıverilen gazlar ve hava kirliliğinin ölçümünde kullanılan 100 aparatın devir teslim törenin düzenlendiği Kosova Hidrometeoroloji Kurumu’nu ziyaret etti.

Kaynak: Kosova Haber Merkezi

banner53
Yorumlar (1)
Sarı adam 2 yıl önce
Teşekkürler Japonya
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?