banner39

Kaddafi'nin kalesi Sirte'ye büyük taarruz

Libyalı muhaliflerin bu sabah itibariyla Sirte'ye yönelik büyük bir saldırı başlattığı açıklanırken; kuşatma altında olan şehirde 30 muhalif askerin öldüğü iddia edildi

Balkanlar 07.10.2011, 14:25 07.10.2011, 14:25
Kaddafi'nin kalesi Sirte'ye büyük taarruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı muhaliflerin bu sabah itibariyla Sirte'ye yönelik büyük bir saldırı başlattığı bildirildi.

Euronews'in haberine göre, haftalardır kuşatma altında olan şehirde Kaddafi yanlıları ile muhaliflerin sokak çatışmasında 30 muhalif askerin öldüğü gelen haberler arasında.

Saldırı öncesi Sirte yakınlarında toplantı yapan muhalif komutanlar, büyük bölümünü ele geçirdikleri şehirde savaşın daha çok sokak çatışması şeklinde sürdüğünü söylüyor. Onlardan birine kulak veriyoruz:

"Şehrin üçte ikisi elimizde. Hem doğudan hem de batıdan kontrol ediyoruz. Son bir haftadır her iki yakayı birleştirdik ve düşmanı kuşattık. İnşallah bir iki güne kalmadan şehri tamamen alacağız."

Bu arada Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi, Libya halkına, ülkenin yeni liderlerine karşı sivil itaatsizlik kampanyası başlatmaları ve sokaklara dökülmeleri çağrısında bulundu. Kaddafi,Ulusal Geçiş Konseyi'nin, Libya halkı tarafından seçilmediği için meşru olmadığını savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?