banner15

'Karadağ sınır anlaşması savaşa sebep olur'

Kosova'nın Karadağ ile sınır anlaşması yüzünden Vetëvendosje hareketi "savaş çıkabilir" uyarısı yaparken Cumhurbaşkanı "bu sözleri kale almayın" dedi.

'Karadağ sınır anlaşması savaşa sebep olur'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Vetëvendosje milletvekili ve bu hareketin eski başkanı Albin Kurti’nin Karadağ sınır anlaşması ile ilgili "savaş çıkabilir" açıklamalarını yorumlarken Kosova’nın bağımsız ve egemen devlet ilan edilmesiyle Batı Balkanlar’da barış, istikrar ve işbirliği güçlendiğini söyledi.

“Bunların savaş ve silahlı çatışmaya çağrısı ve iddiaları, gülünç ve saçma olduğu kadar tehlikeli ve kabul edilmezdir.” diye belirten Thaçi, Kurti’nin açıklamalarından etkilenmemeleri için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Thaçi “Bu tür savaş teşvik edici ifadelerin tuzağına düşmemeleri ve etkilenmemeleri için Kosova vatandaşlarına çağrıda bulunuyorum. Kosova’nın, NATO ile beraber özgürlük ve toprak bütünlüğünü koruyan kendi kurumları vardır.” dedi.

Vetëvendosje milletvekili ve bu hareketin eski lideri olan Albin Kurti, Kosova-Karadağ arasındaki sınırın belirlenmesi için kurulan komisyonun başkanı Murat Meha’nın sınır saptamasının, savaş formülünü teşkil ettiğini iddia etmişti.

Albin Kurti, bizzat Karadağ ile savaşa karşı olduğunu ancak sınır ve toprak ihtilafının olduğu yerde meydana gelebileceğine göre savaşın Priştine’ye gelmeyeceğini ifade etti.

Kurti, Zëri gazetesine verdiği demecinde “Murat Meha’nın sınır belirlemesinin, Karadağ ile yeni çatışmalar, savaş ve kan dökümü getirdiğini düşünüyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Unutmayınız 1998 yılında Kosova’da savaş vardı, fakat Priştine’de belki de yoktu… Priştine’de barış hüküm sürerken Drenica, Dukagjin ve Llap’ta savaşın sürdürüldüğünü çok iyi hatırlıyorum. Savaş derken, savaşın Priştine’ye geldiğini demiyorum, savaş sınır ile toprak ihtilafının olduğu yerde meydana gelir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 10:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35