banner15

Karadağ'da bölgesel ekonomi konferansı

Budva şehrinde bugün başlayan iki günlük konferansa Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ başbakanları da katıldı

Karadağ'da bölgesel ekonomi konferansı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Karadağ'ın Budva şehrinde düzenlenen iki günlük "Karadağ 2017 Ekonomi Konferansı" bugün başladı.

"AB yolunda karşılaşılan sorunlar" konulu bölgesel ekonomi konferansının açılışına Karadağ Başbakanı Dusko Markovic, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic de katıldı.

Karadağ Başbakanı Markovic, açılış konuşmasında, AB'ye üyelik konusunda Batı Balkan ülkelerinde artık ikilem yaşanmadığına işaret ederek, tüm bölge ülkelerinin AB'ye üye olmak istediğini vurguladı.

Bölge ülkelerinin AB üyelik sürecini de değerlendiren Markovic, "Üyelik sürecinin sorumluluğu Brüksel'de değil, bizde olmalı. Bazı kararlar almalı, bu kararların arkasında durmalıyız. Brüksel'e net mesajlar göndermeliyiz. AB'nin şartlarını yerine getirmede kararlı olduğumuzu göstermeli, güvenlik ve ekonomik anlamda istikrarlı bir Batı Balkanlar mesajı göndermeliyiz." ifadelerini kullandı.

"Brüksel'e sorunlar yerine çözümlerle gidersek başarırız." diyen Markovic, şunları kaydetti:

"AB yolunda karşılaşılan sorunlar, gelecekte daha fazla ele alınacak. Karadağ'ın AB üyeliği için 2025 yılını bekleyeceğini düşünmüyorum. Bunun daha erken bir tarihte gerçekleşeceğine inanıyorum."

BOSNA HERSEK'İN YÜZDE 78'İ AB YANLISI

"Berlin Süreci'nden dört yıl sonra bölgenin durumu" konulu panelde konuşan Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zvizdic ise tüm bölgenin AB üyeliğinden yana olduğunu kaydederek Batı Balkanlar ve Avrupa'da siyasi istikrar ile güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bosna Hersek'in dış politika hedeflerinden en önemlisinin AB'ye üyelik olduğunun altını çizen Zvizdic, "Bosna Hersek genelinde yaptığımız son ankette, katılımcıların yüzde 78'inin AB yanlısı olması bu görüşü doğrular niteliktedir." dedi.

Komşu ülkelere AB üyelik sürecinde daha yoğun iş birliği çağrısında bulunan Zvizdic, bugünkü konferansın, tecrübe paylaşımı açısından önemli olduğunu ifade etti.

Makedonya Başbakanı Zaev ise Karadağ ve Sırbistan'ın AB'ye üyelik tarihinin, bu ülkelerin müzakere sürecindeki faaliyetlerine bağlı olduğunu belirterek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek'in de üyelik sürecinde ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Sırbistan ile Karadağ'ın 2025 yılında AB üyesi olabileceği mesajının kendileri için "Kabul edilemez" olduğunu kaydeden Zaev, "Bu mesaj tüm bölgeye yönelik olmalı. Eğer tüm bölgede iş birliğimizi geliştirirsek, AB için de daha değerli oluruz. Ne zaman AB üyesi olacağımız onlardan çok bize bağlı." ifadelerini kullandı.

Konferans, farklı konulardaki panellerle yarın da devam edecek.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 18:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35