banner15

Karadağ'da hükümet karşıtı protesto

Karadağ'ın Başkenti Podgoritsa'da, hükümetin istifasını isteyen muhalefet partilerince protesto gösterisi düzenlendi.

Karadağ'da hükümet karşıtı protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da, hükümetin istifasını talep eden muhalefet partilerince düzenlenen protestoda, zincir oluşturan göstericiler, "adil seçimler yapılsın" yazılı dövizler açtı.

Demokratik Cephe (DF) tarafından düzenlenen protestoya katılan binlerce muhalefet yanlısı, şehir merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda toplandıktan sonra meclis binasına doğru yürüyüşe geçti.

Meclis binası önüne gelen göstericiler, Cumhurbaşkanlığı, Karadağ Halk Tiyatrosu, Merkez Bankası ile "Hilton" oteli binalarını zincir oluşturarak çember içerisine aldı.

DF Genel Başkanı Andrija Mandic, burada yaptığı konuşmada, hükümetin hiçbir şekilde birbirine "bağlı" olmadığını vurgulayarak, oluşturdukları "canlı zincirin" hükümeti bağladığını ifade etti.

Göstericilerin mesaj vermek istediğini söyleyen Mandic, "Ülkemizin diktatörlük ve otokrasi kavramları ile sıkıntıları mevcut. Burada asıl sorulması gereken soru ilk kimin korkacağı, biz halk olarak korkmuyoruz. Bizim başımızdaki diktatör iktidarda kalmak için herkesle başa çıkmaya hazırdır. Biz buna izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

DF temsilcilerinden Milan Knezevic de mevcut hükümetin istifasını istediklerini belirterek, diyaloğa açık oldukları tek konunun geçici hükümet kurulması noktası olduğunu söyledi.

Karadağ'ın çeşitli şehirlerinde protestolara devam edeceklerini ifade eden DF yetkilileri, başkent Podgoritsa'da Aralık ayında yeniden toplanma çağrısında bulunduktan sonra dağıldı.

Gösteride ayrıca, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan terör saldırılarıyla Beyrut ve Suriye'de de yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

DF tarafından 27 Eylül'de başlatılan çadırlı eyleme, polis tarafından son verilmesinin ardından geçtiğimiz ay düzenlenen hükümet karşıtı protestoda, polisle göstericiler arasında arbede yaşanmış, civardaki çok sayıda binanın camları kırılmıştı.

Yaklaşık 2 aydır protestoya devam eden muhalefet partisi üyeleri, ülkede adil seçimlerin yapılması için mevcut hükümetin istifasını ve yerine geçici kabinenin kurulmasını talep ediyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 23:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35