banner39

Karadeniz'de askeri tatbikat

Karadeniz'de Bulgaristan, Romanya ve Amerika Birleşik Devletlerinin ortak askeri tatbikatı bugün başladı

Balkanlar 12.03.2014, 15:01 12.03.2014, 15:01
Karadeniz'de askeri tatbikat

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgaristan, Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) deniz kuvvetlerinin katılımı ile düzenlenen ortak tatbikat, Romanya’nın Köstence limanı açıklarındaki uluslararası karasularında başladı.

Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, tatbikat, daha önce belirlenen senaryoya bağlı kalarak gerçekleşiyor.

Bulgaristan Deniz Kuvvetleri’ne ait “Druzki” firkateyninin de katıldığı tatbikatta mürettebat arası iletişimin arttırılması hedefleniyor. Tatbikatta, taktik manevralar, veri değişimi, deniz yüzeyi ve su altındaki ortamın aydınlatılması, gemi ile helikopter arasında yük transferi gibi çalışmalar yapılacak.

Tatbikatın tamamlanmasının ardından Varna limanına yanaşacak ABD Deniz Kuvvetlerin “Truxtun” savaş gemisi, burada iki gün konuk edilecek.

Ortak tatbikatın amacı, NATO üye ülkeleri birimleri arasındaki uyum ve işbirliğinin arttırılması. Tatbikatın 2013 yılında planlandığı ve Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler ile ilgisinin olmadığı önemle vurgulanıyor.

Dün başlaması öngörülen tatbikat, bölgedeki hava muhalefeti ve ABD Deniz Kuvvetlerin ait “Truxtun”adlı geminin tatbikat yerine ulaşımı ile ilgili prosedürler nedeniyle 24 saat ertelenmişti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?