Kiev, Kırım Meclisi'ni lağvetti

Ukrayna Meclisi, Kırım Meclisi'nin görevini sonlandıran kararı onayladı, ancak artık bu kararın bir öneminin kalmadığı belirtiliyor

Kiev, Kırım Meclisi'ni lağvetti

Ukrayna Meclisi, Kırım Özerk Cumhuriyeti Meclisi milletvekillerinin görevini sona erdiren kararnameyi kabul etti. Karar için 278 milletvekili evet oyu kullandı.

Ukrayna Meclisi Başkanı Aleksandr Turçinov tarafından parlamentoya sunulup onaylanan kararname hemen yürürlüğe girdi.

Kararname, Ukrayna Meclisinin Yerel Özyönetimlerden Sorumlu Komitesi’ni erken Kırım Meclisi seçimlerinin düzenlenmesine ilişkin hazırlıkları yapmakla görevlendirmeyi de içeriyor.

Ukrayna Meclisinin aldığı bu kararın bir önemi olmadığı, zira artık çok geç kalındığı yorumları yapılıyor. Kırım'da yarın referandum yapılacak. Ukrayna yönetiminin en başından beri tanımayacağını belirttiği referandumdan sonra Rusya'nın Kırım'daki kontrolü tamamen ele geçireceği daha sonra da Ukrayna'nın diğer bölgelerini işgal edeceği ifade ediliyor.

RUSYA, BM'NİN KIRIM KARARINI VETO ETTİ

 Bu arada, BMGK'da Kırım'da gerçekleşecek referandum ve referandumun sonucunda Kırım'ın statüsünde yapılacak değişikliklerin geçersiz olacağını vurgulayan BMGK karar tasarısını Rusya veto etti.

BM Güvenlik Konseyi'nde, yarın Kırım'da gerçekleşecek referandum ve bu referandumun sonucunda Kırım'ın statüsünde yapılacak değişikliklerin geçersiz olacağını vurgulayan BMGK karar tasarısını Rusya veto etti.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39