banner15

Kilise uyardı: Sosyal patlama olabilir

Yunan Kilisesi Başpiskoposu İeronimos, Başbakan Papadimos'a ilettiği mektubunda, ülkede çıkabilecek sosyal patlamaya karşı uyarıda bulundu

Kilise uyardı: Sosyal patlama olabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile ikinci kredi anlaşması için müzakereleri sürdüren Yunanistan'da kilise, anlaşma çerçevesinde talep edilen yeni önlemlere işaret ederek, sosyal patlamaya karşı uyardı.

Yunan Kilisesi Başpiskoposu İeronimos, Başbakan Lukas Papadimos'a ilettiği mektubunda, ülkedeki kriz ile ilgili endişelerini sert bir şekilde dile getirdi.

İeronimos mektubunda, "Evsiz ve aç insanların oranı kabus boyutuna ulaşıyor. Her geçen gün işsiz sayısı binlerce kişi artıyor. Küçük ve orta çaplı işletme sahipleri işyerlerine kilit vuruyor.

Ülkenin en iyileri olan genç nesil göç yoluna çıkıyor. Yaşlılar, emekli maaşlarındaki dramatik kesintiler yüzünden yaşayamaz hale geldi. Aileler, özellikle en fakirleri veya çok çocuklu olanlar sürekli maaşlarının kesintiye uğraması veya altından kalkınması zor yeni vergiler yüzünden çaresiz durumdalar. Yunan halkının sabrı tükeniyor ve öfke korkuyu uzaklaştırıyor. Bir sosyal patlama tehlikesi var. Bu gerek emir verenler tarafından gerekse bu öldürücü uygulamaları yerine getirenler tarafından gözardı edilmemelidir" ifadelerine yer verdi.

İeronimos, mektubunun devamında bu zor ve kritik anlarda her Yunanın evine yerleşen güvensizlik, çaresizlik ve bunalımın ne olduğunun anlaşılması gerektiğini belirterek, birçok kişinin bu drama dayanamayarak intihar ettiğine işaret etti ve durumun daha da kötüleşeceğini kaydetti.

Yunan kilisesinin bu durum karşısında dayanışma çerçevesinde her türlü imkanını kullandığını dile getiren İeronimos, halkın da bir tabak yemek, bir elbise veya umutsuzlara bir hayat nefesi vermeye hazır olduğunu belirtti.

İeronimos "Maalesef ülkemizin dramının burada bitmeyeceği artık net bir şekilde görünüyor, belki de kontrol dışı boyutlara ulaşabilir" uyarısında bulundu.

İeronimos, alınması beklenen yeni önlemler için de sert eleştirilerde bulunarak, "Ölümcül olan bir ilaçtan daha büyük bir doz verilmesi isteniyor" ifadesini kullandı.

Yunanistan'dan sorunların çözümünü sağlamayacak bir taahhüt istendiğini belirten İeronimos, "başından beri açıklanan ölümünün ileri bir tarihe alındığını" da kaydetti.

Aynı zamanda ulusal egemenliğin, ülkenin deniz ve yeraltı zenginliklerinin de ipotek altına alındığını ifade eden İeronimos, Yunan halkının bu konudaki seslerinin tahrik edici bir şekilde gözönüne alınmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35