banner39

Kırcaali Müslümanları bu cuma cemaatle camilere dönüyor

Balkanlar 14.05.2020, 11:48
Kırcaali Müslümanları bu cuma cemaatle camilere dönüyor

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed bu cuma kılınacak cuma namazıyla cemaatle camilere dönme müjdesi verdi.

Kıymetli müminler, değerli din kardeşlerim!

Allah’ın Selamı, Rahmet ve Bereketi üzerinize olsun. Bir musibet döneminden geçiyoruz, duyarlı davranmalarımız, kendimizi ve toplumumuzu korumamız hasebiyle inşallah en yakın zamanda atlatacağız. Yüce Allah cümlemizi korusun, muhafaza eylesin, sağlık ve afiyet ihsan eylesin.

Hepimiz camii ve cemaati özledik, çok dualar ettik, Rabbim Kabul buyursun, sevap ve mükâfatlar ihsan etsin.

Muhterem Müslümanlar!

Camilerimizde cemaatle namaza dikkat etmek kaydıyla, bu cumadan itibaren müsaade ediliyor, bu güzel gelişmeyi ve müjdeyi sizlere arz etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Malumunuz salgın sebebiyle Bulgaristan’daki olağanüstü hal 13 Mayıs’a kadar belirlenmişti. Bu dönemi kapsayacak şekilde Başmüftülüğümüz “Dinimizin temel konularından biri olan can güvenliğini” göz önünde bulundurarak, insanımızı korumak adına camilerimizde Cuma namazı ve cemaatle namaz uygulamasına ara vermişti. Hayat normalleşmeye doğru gidiyor inşallah.

Bu doğrultuda Yüksek İslam Şurasının kararı ve Başmüftümüzün talimatıyla 15.05.20 Cuma günü, camilerimizde cemaatle Cuma namazını, müteakip beş vakit namaz ve teravih namazını cemaatle birlikte kılmaya başlayacağız.

Camii ve cemaati özledik, tefekkür dönemimizi hikmet ve ibretle okuyanlardan eylesin Cenab-ı Hak.

Değerli Müslümanlar!

Bu dönemde de duyarlılığımızı sürdürmeliyiz. Yüksek İslam Şurası tarafından belirlenen ilkelere ve önerilere uymalıyız.

Camiye abdestli olarak gelelim, abdest tazelememiz gerekirse o takdirde abdestliği zarureten kullanalım, camiye girerken ellerimizi dezenfekte edelim, camiye maske ile girelim, camii içinde sosyal mesafeye dikkat edelim, hastalık belirtilerimiz varsa namazlarımızı evlerimizde eda edelim. Namaz öncesinde ve sonrasında gönül selamıyla selamlaşalım, musafaha yapmayalım, kucaklaşmayalım. Bu dönemde imamlarımız Hutbeleri muhtasar ve müfid (kısa ve öz) olarak sunacaklar. Cuma namazının farzı sonrasında hemen tesbihata geçilecek, namazın devamını da evlerimizde tamamlayacağız inşallah.

Ramazan ayının son on gününe girmiş bulunuyoruz. Bu günler cehennemden kurtuluş, imkânı olanların itikâfa girme ve kadir gecesini ihya etme günleridir.

Rabbim tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları, mukabelelerimizi ve infaklarımızı (Zekât ve Sadaka-i fitrelerimizi) kabul buyursun, sıhhat ve afiyetle Ramazan Bayramına kavuştursun.

Mübarek ay, Kur’an ve oruç ayı, af ve mağfiret ayı ramazan ayının son günlerindeyiz, her anımızı tefekkür, ibadet ve hayırlar ile ikame edelim, Allah’ın sevgi ve Rızasına nail olalım.

En Kalbi Dualarımla
Beyhan MEHMED
Kırcaali Bölge Müftüsü

Kaynak: Kırcaali haber

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?