banner39

Kırım hükümetindeki Tatar üye görevden alınabilir

Kırım hükümetinde başbakan yardımcılığı yapan Lenur İslamov, 7 Mayıs'ta teslim etmesi gereken projeleri hala vermediği gerekçesiyle görevden alınabilir

Balkanlar 21.05.2014, 16:25 21.05.2014, 16:25
Kırım hükümetindeki Tatar üye görevden alınabilir

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Kırım Parlamentosu Başkanlık Divanı bugün yapılacak Parlamento toplantısının gündemine Lenur İslâmov’un Kırım Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Vekillliği görevine son verilmesi konusunu dahil etti. 

Konu Kırım Parlamentosu milletvekili Lentun Bezaziyev tarafından gündeme getirildi. Bezaziyev’e göre Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi 7 Mayıs tarihine kadar sosyo-ekonomik ve “kültürel özerkliklerin kurulmasına ilişkin” (Kırım Tatarcanın kullanımı, kültür, tarih, yerleşim adları) olmak üzere iki alanla ilgili belgeleri hazırlaması ve sunması gerekiyordu. ancak İslamov’un sorumluluğunda bulunan projenin hala hazır olmadığı belirtildi.

Bezaziyev, “Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi yönetimi ve Başbakan Yardımcısı, Komisyon Başkanı’nın taleplerini görmezden geliyor. Her şey tehdit altında. 2015 yılı devlet bütçesi hazırlanmaya başlayacağından dolayı Haziran ayında belgeleri Rusya Federasyonu’na göndermemiz gerekiyor” dedi.

Kırım Tatar Meclis Başkan Yardımcısı Nariman Celyalov resmi açıklama yapılana kadar beklemenin doğru olacağını belirtti ve yorum yapmamayı tercih etti. Kırım meclisinde “Kurultay-Ruh” grubunun milletvekili Safure Kadjametova bir ay gibi kısa bir süre içerisinde projenin hazırlanmasının imkansızlığına dikkat çekti. Bunun yanı sıra Kırım Tatar meclisinin de İslamov hakkında eleştirilerinin bulunduğunu hatırlattı. İslamoa Kırım’ın mevcut hükümetine yakın olması nedeniyle Tatarlar tarafından eleştiriliyordu.

İslamov, ATR kanalının sahibi Tatar bir iş adamı. Kırım referandumu öncesine kadar Ukrayna yanlısı politika takip ediyordu. Kırım Tatarlarının sürgü anısının düzenlemesinin yasaklanmasından sonra kanalda “bir halkın yas hakkının ihlal edildiği” görüşü belirtilmişti. Başbakan yardımcılığı görevine 4 Nisan tarihinde tayin edilen işadamının görev süresi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilir.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?