banner15

Kırım Tatar Meclisi, Kırım dışında toplandı

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'na Kırım'a giriş yasağı getirilmesinin Kırımoğlu toplantıya ilk defa katılmış oldu

Kırım Tatar Meclisi, Kırım dışında toplandı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Kırım'a komşu olan Herson bölgesi Geniçesk şehrinde 4-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığı toplantılara başladı. Toplantı, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'na Kırım'a giriş yasağı getirilmesinin ardından ilk defa Kırım dışında gerçekleşmiş oldu.

Toplantıya KTMM’nin 33 üyesinden 25’i katılıyor. KTMM toplantısına katılanlar arasında bölge Kırım Tatar meclislerin başkanları, Kırım Tatar milli hareketin emektarları ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri de var.

Son birkaç ayda KTMM toplantılarına katılamamış olan Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da toplantıda bulunuyor.

Toplantı sırasında Kırım Tatar Milli Kurultay’ın sonraki toplantısının tarihi ve toplantıda ele alınacak konular, Kurultay’ın 29 Mart 2014 tarihli ‘Kırım Tatarlarının kendi tarihi Vatanı olan Kırım’da kendi kaderini tayın etme hakkın gerçekleşmesi’ kararın yerine getirilmesi ve Kırım Tatarlarının Dünya Kongresi konusu değerlendirilecek.

Söz konusu kararlar KTMM tarafından bugün verilecek.

KTMM yönetimi ayrıca saat 15.00’te çok sayıda Kırım Tatarının yaşadığı Novoalekseyevka kasabasını sakinleri ile buluşacak.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35