Kırım Tatar siyasetçilere polis takibi

Kırım'da Kırım Tatarı bazı siyasetçilerin polis tarafından takip edildiği açıklandı

Kırım Tatar siyasetçilere polis takibi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’nde "26 Şubat davası” görülüyor.

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev kişisel Facebook sayfasında, “26 Şubat davası kapsamında yapılacak duruşmadan önce polis görevlileri, her zaman olduğu gibi mahalleyi kuşattı. Özel tim görevlilerini taşıyan birkaç kamyon geldi. Girişlere turnikeler yerleştirildi. Sıkı kontrol yapılıyor. Dışarısı çok soğuk. Kahve içmek için kafeye gittik. Bizi takip edenler ise (polisler) peşimizden kafeye girdi. Bu durum, artık olmayan bir devleti hatırlatıyor” diye yazdı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl da bahse konu olan mahkeme duruşmasını ve takip olayını yorumladı. Celâl, “Isınmak için kafeye girdik. Bizi takip ettiler. Onlara da ısınma imkânı verdiğimiz için bize teşekkür edecekler mi acaba?” diye yazdı.

“26 Şubat davasının” görüldüğü ilk duruşma 28 Aralık tarihinde gerçekleştirilirken, ikinci duruşma 15 Ocak tarihinde yapıldı. 15 Ocak’ta yapılan duruşmada “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün avukatı Nikolay Polozov’un dava belgelerini okumak için ek süre istemesi nedeniyle duruşma 25 Ocak 2016 tarihine kadar ertelenmişti.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Meclisi önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, meclisin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde miting organize etmek suçuyla 29 Ocak 2015’te gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 13:14
banner53
YORUM EKLE

banner39