banner15

Kırım Tatarlarına bir kutlama yasağı daha

Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından Kırım Tatarlarına uygulanan baskı da artıyor. Akmescit Belediyesi son olarak Kırım Tatarlarının Bayrak Günü etkinliği için konvoy yaparak tur atmasını yasakladı

Kırım Tatarlarına bir kutlama yasağı daha

Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla yapılacak etkinliklerin Akmescit'in merkezindeki Trenyov Meydanı'nda düzenlenmesini yasaklayan Akmescit Belediyesi, bu kez Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Kırım’da yapılması planlanan araba konvoyunun güzergâhını onaylamadı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterlik Başkanı Dilâver Akiyev, Belediyenin, araba konvoyunun şehir merkezindeki sokaklardan geçemesini yasakladığını açıkladı.

Akmescit Belediyesi, “Bildirilen 115 arabalık konvoyun şehrin merkezi sokaklarından geçmesi, özellikle trafik sıkışıklığının olduğu saatlerde sorun yaratabilir ve konvoy trafiği engelleyip şoför ve yolcuların haklarını ihlal edebilir. Bu durum ise kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla kutlama etkinliklerin Salgır Parkı'nda düzenlenmesinin önerildiğini hatırlatan hükümet yetkilileri, Rusya kanunlarında miting, gösteri ve benzer eylemlerde yasadışı hareketler için ciddi cezaların öngörüldüğünü belirtti.

Kırım Tatar Milli Meclisi, 11 Haziran tarihinde, Akmescit Belediyesi’ne 26 Haziran'da Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Akmescit’in Trenyov Parkı’nda toplu kültür etkinliklerini düzenleyeceğini bildirmişti. Trenyov Parkı’nda Bayrak Günü etkinliklerinin düzenlenmesini yasaklayan Belediye, alternatif olarak organizatörlere etkinliği Salgır Parkı’nda düzenlemeyi teklif etti. Bunun üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi, Akmescit Belediyesi'ne etkinlikleri Akmescit'in merkezi meydanı sayılan Lenin Meydanı'nda düzenleyebilmek için dilekçe gönderdi.

26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü, şu anda Yaşlar Şurası olarak adlandırılan Mecal Derneğinin girişimiyle 2009 yılında kuruldu. Bu girişime Kırım Tatar Gençlik Merkezi, Pozitsiya İ.N.D., Rusya’nın Novorossiysk şehrinde bulunan Cemaat Derneği, New York Kırım Tatar Derneği, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Genel Merkez, Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği başta olmak üzere çok sayıda teşkilatlar katılmıştı. Kırım Tatar Bayrak Gününün sembolü, Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Merhum Başkanı Adnan Süyen’in 2009 yılında diktirip armağan ettiği dünyanın en büyük Kırım Tatar Bayrağı oldu. Bu bayrak 21’e 12 metre boyutlarına sahip.

Kırım Tatar Milli Kurultayı, 29 Ağustos 2010 tarihinde aldığı kararla Kırım Tatar Bayrak Günü’nü halkın özel günü olarak ilân etmişti.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48