Kırım Tatarları'ndan KKTC lideri Eroğlu'na kınama

Kırım Derneği, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını haklı gören açıklamalarına yönelik kınama yayınladı

Kırım Tatarları'ndan KKTC lideri Eroğlu'na kınama

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Rusya'nın Kırım'ı işgali ve yapılan "referandumu" meşru sayan açıklamalarını kınadı ve kendisini Türk Milleti'ne şikayet etti. Kırım Derneği'nden yapılan açıklamada, Eroğlu'nun açıklamalarının Kırım Tatarları arasında büyük bir infial ve derin bir üzüntü doğurduğu belirtilirken, "Medeni dünyada hiçbir ülkenin kabul etmediği, sadece Kim Cong Un'un Kuzey Koresi, Beşşar Esad'ın Suriye'si ve benzer diktatörlük ülkelerinin tanıdığı, dünya kamuoyunun vicdanında mahkum edilmiş bir işgali ve tamamen bir komediden ibaret olan sözde referandumu hangi sebeple olursa olsun desteklemek hiçbir kişi ve topluma itibar kazandırmaz. Küçük hesaplarla zalimin yanında mazluma karşı tavır almak utanç vericidir." ifadelerine yer verildi.

Kırım Derneği'nin kınama açıklamasının tam metni, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 19 Kasım 2014 tarihinde Rusya’nın Sesi Radyosu'na yaptığı "Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin ve yapılan referandumun meşru olduğu ve güçlü bir devlet olan Rusya'nın Kıbrıs sorununu çözecek konumda bulunduğu" doğrultusundaki açıklaması biz Kırım Tatarları arasında büyük bir infial ve derin bir üzüntü doğurmuştur.

Medenİ dünyada hiçbir ülkenin kabul etmediği, sadece Kim Jong Un'un Kuzey Koresi, Beşşar Esad'ın Suriyesi ve benzer diktatörlük ülkelerinin tanıdığı, dünya kamuoyunun vicdanında mahkum edilmiş bir işgali ve tamamen bir komediden ibaret olan sözde referandumu hangi sebeple olursa olsun desteklemek hiçbir kişi ve topluma itibar kazandırmaz. Küçük hesaplarla zalimin yanında mazluma karşı tavır almak utanç vericidir. Eroğlu'nun bu ifadelerle Rusya'nın sempatisini kazanmaya çalıştığı bellidir. Ne var ki, Putin'in Rusyası ve onun halefi olmakla övündüğü Sovyetler Birliği, 65 yıldan beri daima Kıbrıs Türklerinin siyasetinin tam karşısında bir çizgi izleyegelmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunun haklı davasını böyle yanlış bir emsal ile savunmayı, biz Kırım Tatarları ne vicdanen, ne ahlaken, ne de politik manada asla kabul etmiyor ve mazur görmüyoruz. Türkiye'de yaşayan milyonlarca Kırım Tatarı yapılan bu açıklamaları Derviş Eroğlu'nun bulunduğu makama ve temsil ettiği halka hiç bir şekilde yakıştıramazken, kardeş Kıbrıs Türklerini bu ayıptan tenzih etmektedir. Kırım Tatarları elbette ki bundan sonra da her zaman kendilerini çok yakın gördükleri Kıbrıs Türklerine kopmaz kardeşlik bağlarıyla bağlı kalacaktır. Esasen bu olayın Kırım Tatarlarının gerçek dostu ve kardeşi olduğunu her fırsatta göstermiş bulunan büyük dava adamı merhum Rauf Denktaş'ın ruhunu da muazzep ettiğine eminiz. Ancak Eroğlu'nun ifadelerini, Kırım'ın yerli halkı olan ve vatanları Putin Rusyası'nın işgaline uğramış olan Kırım Tatarlarının Türkiye'deki diasporası adına şiddetle protesto ediyor, kendisini Türk Milleti'ne şikayet ediyoruz."

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:07
banner53
YORUM EKLE

banner39