Kırım Tatarları'ndan özerklik kararı

Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatarlarının ulusal ve kültürel özerkliğinin kurulması için yasal sürecin başlatılması kararı aldı

Kırım Tatarları'ndan özerklik kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesi ve Rusya'ya bağlanma anlaşması imzalamasının ardından toplanan Kırım Tatar Milli Kurultayı'nda, Kırım Tatarlarının ulusal ve kültürel özerkliğinin kurulması için yasal sürecin başlatılması kararı alındı.

"Milli özerklik kurma tasarısı"nın, kurultay delegelerince 1'e karşı 212 oyla kabul edilmesiyle Kırım Tatarlarının ulusal ve kültürel özerkliğinin sağlanması için siyasi ve yasal sürecin başlatılması kararlaştırılmış oldu. 

 Kurultayda, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), bu süreçte uluslararası toplumla çalışması ve kurultayda sonuca ulaştırılamayan diğer sorunların çözümü için yetkilendirildi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov yaptığı kapanış konuşmasında, "pozisyonlarında bir sapma olmadığını" belirterek, "Referanduma katılmamız için bize çeşitli tekliflerle geldiler. Ben meclis başkanı olarak böyle bir karar verseydim bu meclis beni görevimden azlederdi" dedi.

Kurultayda, bir süre önce kaybolduktan sonra ölü bulunan Kırım Tatarı Reşat Ametov da anıldı.

Kırım Tatarları, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin statüsüne ilişkin 16 Mart'ta düzenlenen referandumu boykot etmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 12:41
banner53
YORUM EKLE

banner39