Kırım Türklerinin Akmescit nöbeti/VİDEO

Kırım Meclisi'nin Rusya’ya bağlanma kararı, Ukrayna'nın bütünlüğünü savunan ve referandumu boykot kararı alan Kırım Tatarlarında güvenlik endişesi doğurdu. Tatarlar, mahalle, kasaba ve köylerde oluşturulan komiteler gece boyunca olası bir saldırıya karşı nöbet bekliyor

Kırım Türklerinin Akmescit nöbeti/VİDEO

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit'in (Simferopol) 10 kilometre uzağındaki 500 haneli Soğukdere kasabası Kırım Tatarlarının yaşadığı 350'ye yakın köy ve kasabadan biri.

Son günlerde Soğukdere kasabasında köy halkı, dondurucu soğuğa rağmen, gece sabaha kadar inşa halindeki caminin önünde nöbet tutuyor. Bunun en önemli sebebi ise; son günlere yaşanan gerilim. Zira burada halk her an bir provokasyon ya da kasabaya yönelik bir saldırı tehlikesi nedeniyle herkes ayakta.

Soğukdere Dayanışma Komitesi üyesi İskender Süleymanoğlu, nöbetin nedenini “Kasabada yaşayan Tatar halkımız camiyi korumak istiyor. Bize hücum etmesinler diye toplanıyoruz” şeklinde açıkladı.

Süleymanoğlu, yarımadayı terk eden Kırım Tatarlarının aksine kendilerinin vatanlarını terk etmeyeceğini söyledi. Süleymanoğlu, “Bizde silah yok, bizim silahımız sözümüz. Akıl, fikir. Başka bir şey yok. Biz 7 yıl sürgünde yaşadık. Bizim Kırım'dan başka ana vatanımız yok. Varacak yerimiz yok. Ne Avrupa, ne başka memleket. Biz burada kalacağız. Ölsek de, ne olursa olsun buradayız. Canımızı vermeye bile hazırız” diye konuştu.

 SOĞUKDERE DAYANIŞMA KOMİTESİ

İnşa halindeki caminin içindeki küçük ofiste ise gelişmeleri değerlendiren dayanışma komitesi üyeleri bulunuyor. Kasaba ileri gelenleri oluşturdukları dayanışma komitesi sayesinde diğer köy ve kasabalarla sürekli iletişim halinde.

Soğukdere Dayanışma Komitesi Sözcüsü Nuri Şevki “Kasabanın etrafını da 6-7 arabayla koruyoruz. Çeşit çeşit insan var, biz onları bilmeyiz.  Hangi milletten? Kimdir? Ama yine de kendimizi sakınıyoruz, bir provokasyon olmasın diye. Ama özümüzü, kasabamızı koruyoruz” diye konuştu.

ÖZELLİKLE TÜRKİYE’DEN DESTEK BEKLİYORUZ

Uluslararası kamuoyundan ve özellikle de Türkiye'den destek beklediklerini kaydeden Şevki, “Biz diğer milletlerle cenk (savaş) istemiyoruz. Diğer hükümetlerden ve Türklerden bir yardım görsek yahşi (iyi) olur” dedi.

Kırım Meclisi'nin aldığı bağımsızlık kararının kendilerini çok endişelendirdiğini vurgulayan Şevki, Rusya’nın daha önce Tatarlara uyguladığı sürgün ve baskı politikalarının unutulmadığını ifade etti.

Şevki, bu endişelerini şöyle açıkladı: “Tarihe bakacak olursak, 250 yıldan beri bizim için en büyük tehdit Rusya. Eğer Rusya Federasyonu'na geçersek kendimizi koruyamayız. Çünkü onlar çoklar, daha güçlüler.  Bizi tekrar sürgün etmeyecekleri ne malum?”

AKMESCİT’DE RUS ÖZEL KUVVETLERİ

Bu arada, Kırım'da yaşanan gerginliği en iyi anlatan görüntü şüphesiz, başkent Akmescid'in hemen dışında konuşlanmış ve çevresi tamamen Rus askeri tarafından çevrilen Ukrayna birliği. Rus askerleriyle içeride bulunan Ukrayna birlikleri arasında bir gerginlik ya da çatışma yaşanıp yaşanmayacağı konusunda belirsizlik hâkim.

Bugünlerde Kırım’da rütbesiz üniformalarla dolaşan kişilerin Rus askeri oldukları, özellikle de Özel Kuvvet mensubu olduğu neredeyse herkes tarafından biliniyor. Kıyafetleri ve silahları ve duruşları özel eğitim aldıklarını ele veriyor. Çünkü, rütbesiz kıyafetli kişilerin ellerinde bulunan ucuna susturucu namlu takılmış kalaşnikoflar Rus Özel Kuvvetler’in kullandığı standart teçhizat.

Şu an şehirden çekilmiş olan Rus askerlerine sürekli lojistik desteğini sağlayan kamyonlar da sıra sıra dizilmiş durumda. Rus askerlerin olası bir müdahale emri gelmesi durumunda birkaç dakika içinde yine Akmescid'e kadar rahatlıkla ulaşabilecek durumda olması ise şehirde gerginliğin kaynağı durumunda.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 18:18
banner53
YORUM EKLE

banner39