Kırım Yahudileri yeniden Rus vatandaşı olmak istiyor

Kırım Komünist liderlerinden Leonid Grach, İsrail'e göç eden Kırım yahudilerinin yeniden Rus vatandaşı olması için Putin'e mektup yazdı

Kırım Yahudileri yeniden Rus vatandaşı olmak istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım’dan göç eden Yahudiler yeniden Rus vatandaşlığına geçmek istediği bildirildi. Kırım Komünist liderlerinden Leonid Grach Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çağrıda bulunarak Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Kırım'dan İsrail'e göç eden 40 bin kişiye Rus vatandaşlığı verilmesini istedi.

Kırım Medya Ajansı’nda yer alan habere göre Leonid Grach İsrail Liberal Demokrat Partisi lideri Alexander Redko’nun kendisine konu ile ilgili bir mektup gönderdiğini söyledi. Kırım’dan göç eden Yahudilerin 20 yılı aşkın dönemde İsrail’in ekonomik kalkınmasında yardımcı olduklarını belirten Grach, Kırım’a olan sevgilerini ise kaybetmediklerini savundu.

Grach, Rus dilini kendi dilleri olarak gören ve bulundukları her yerde Rus kültürünü temsil eden bu 40 bin insanın "Kırım Baharı"nı (Rusya’ya ilhatan söz ediyor) vatanlarına dönüş umudu ve sevinci ile karşıladıklarını söyledi.

Mektupta İsrail'e göç eden Krım yahudilerinin 16 Mart 2014’te yapılan ve Kırım’ı Rusya Federasyonunun parçası haline getiren referandumu destekledikleri, ancak şimdi onlara Rusya vatandaşı olma imkanı tanınmadığı bildirildi.

Leonid Grach’a göre, Putin'in bu insanlara Rusya Federasyonu vatandaşlığı verme kararı Rusya ile İsrail arasındaki ilişkilerde çok önemli yere sahip olacak ve "olumlu uluslararası tepkiler"e neden olacak.

NEWSru İsrail internet sitesine göre ise Kırım'dan İsrail'e 1990'ların başında yaklaşık 15 bin Yahudi göç etmişti. Bu insanlardan bazıları İsrail'de yeni hayatlarına alışamadıkları için Kırım'a dönmek istiyor. Bunların sayısı ise bir kitle olgusu oluşturacak sayıda değil. Habere göre Tel Aviv’deki Rusya elçiliği veya konsolosluğuna da Rus vatandaşlığı talebi ile toplanan kalabalık hiçbir zaman olmadı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39