banner39

Kırım yönetimi, KTMM binasına göz koydu

Rusya'ya bağlı Kırım hükümeti Kırım Tatar Milli Meclisi'nin binasına el koymaya çalışıyor

Balkanlar 17.09.2014, 12:07 17.09.2014, 12:07
Kırım yönetimi, KTMM binasına göz koydu

Kırım Başbakan Yardımcısı Ruslan Balbek, 16 Eylül Salı günü FSB ve polis tarafından Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binasına yapılan silahlı baskının Kırım Tatarlarının temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetleriyle bağlı olmadığını ileri sürdü.

KTMM binasında yapılan aramaların KTMM ile ilgili değil, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırmoğlu ile alakalı olduğunu belirten Balbek, "Soruşturma faaliyetleri, KTMM binasında değil, Kırımoğlu'nun kurucusu ve sahibi olduğu Kırım Vakfı'nın mülkiyetinde olan binada yapıldı" dedi.

Rus haber ajansı RİA Novosti'ye konuşan Balbek, soruşturmanın, 3 Mayıs tarihinde Kırımoğlu'nu karşılama sırasında yasadışı olarak Rusya sınırının geçilmesine ilişkin dava çerçevesinde yapıldığını öne sürdü.

Kırımoğlu'nun talimatı üzerine KTMM binasına Ukrayna bayrağının asılması sebebiyle Mart ayından beri KTMM toplantılarının ilgili binada yapılmadığını söyleyen Balbek, söz konusu binanın Kırım Tatarlarının ihtiyaçları için verildiğini fakat daha sonra Kırımoğlu tarafından ele geçirildiğini öne sürdü.

Balbek, "Adalet yerine gelmeli ve bu bina, halkın probemlerini kullanarak özel mülkiyeti olarak ele geçiren Kırımoğlu'nun çıkarlarına değil, Kırım Tatar halkına fayda sağlamalı" dedi.

16 Eylül sabah saatlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi. Yüzleri maskeler ile kapalı silahlı kişiler KTMM binasını kuşattı. Ayrıca olay yerine cezaevi aracı getirildi.

Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev, arama sırasında bazı KTMM toplantı protokollerinin, 5-6 dini kitabın, altı bilgisayar kasasının ve hard disklerin müsadere edildiğini bildirdi. Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun demir kasasının kırılıp içinde bulunan kişisel eşyaların ve tüm paraların da FSB tarafından götürüldüğünü anlatan Şevkiyev, müsadere edilen eşyaların ne zaman iade edileceği sorusuna net cevabın verilmediğini söyledi.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?