Kırım'a Stalin heykeli dikilmek isteniyor

Kırım'da Komünist Parti Sivastopol şehrinde Stalin'e ait büyük bir heykel dikmek istiyor

Kırım'a Stalin heykeli dikilmek isteniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrinde yerel komünistler, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin’in ölümünün 95’nci yıldönümü nedeniyle bir miting düzenledi. Mitinge katılan komünistler, şehirde SSCB ve dünya tarihinin en kanlı diktatörlerinden biri olarak kabul edilen Josef Stalin'in anıtını dikeceklerini açıkladı.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin Sivastopol şubesi başkanı Vasiliy Parhomenko, komünistlerin anket araştırması yaptığını ve sonuçlara göre Sivastopol sakinlerinin yüzde 95’inin anıtı dikme fikrini desteklediğini iddia etti.

Stalin anıtı ile ilgili tüm masrafların Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin Sivastopol şubesi tarafından karşılanacağını anlatan Parhomenko, Sivastopol Valisi Sergey Menyaylo’ya gerekli başvurunun yapıldığını da belirtti.

Kırım'ın işgali ve Kırım Tatarlarının sürgünüyle yarımadadaki Rus hakimiyetini pekiştiren Stalin'in, Kırım'daki ve Ukrayna'daki ayrılıkçı Ruslar arasında hala revaçta olan bir figür olduğu, Rusya'da da ideolojiden ziyade Rus emperyalizmini tesis ettiği için hayranlık duyulduğu biliniyor. Daha önce de Kırım'da bir Stalin anıtı dikileceğine yönelik iddialar gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39