Kırım'da çifte vatandaşlık olmayacak

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle birlikte, Kırım'da yaşayan herkesin 1 ay içerisinde Rusya vatandaşlığına geçmiş olacağı, Rusya vatandaşlarını kabul etmeyenlere ise çifte vatandaşlık gibi bir imkan tanınmayacağı açıklandı

Kırım'da çifte vatandaşlık olmayacak

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle birliklte Kırım sakinlerinin 1 ay içinde Rusya vatandaşlığına otomatikman geçirileceği açıklandı. Rusya vatandaşlığını kabul etmeyenlerin ise vatansız sayılacağı açıklandı.

Kremlin’ in resmi web sitesinde Rusya Federasyonu ile Kırım Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmanın metninde “Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol Federal Şehri’ nde ikamet eden Ukrayna uyruklu, vatansız ve uzun süreli oturma izni olan kişiler Rusya Federasyonu vatandaşı olarak kabul edileceklerdir.” deniliyor.

Ayrıca “İstisnalar hariç bugünden itibaren 1 ay içinde eski vatandaşlığını korumak isteyenler vatansız olarak kayıtlara geçecek.” denildi.

KİEV PATRİKHANESİNE BAĞLI KİLİSELERE EL KONULUYOR

Kırım Başpiskoposu Kliment, “Moskova Patrikhanesi papazları, Kiev Patrikhanesine ait kiliselerin mallarına, envanter kayıtlarından tespit edip el koymaya başladılar” dedi.

Kliment, “Birkaç gün önce Sivastopol’den Moskova Patrikhanesine ait papaz ve silahlı kişiler, Angara (Perevalnoye) köyüne gelip dokümanlar ile ilgilenmeye başladı, mallarımızın kayıtlarını tuttular ve Ukrayna askerleri, askeri birimini boşalttıktan sonra oradaki kilisenin Moskova Patrikhanesine geçeceğini söylediler” diye kaydetti.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39