banner39

Kırım'da kayıp Tatar gazeteciyi Ruslar sorgulamış

Kırım'da Tatar mitinginden sonra kaybolan gazetecinin Rusya Gizli Servisi FSB tarafından gözaltına alındığı ve işkence gördüğü ortaya çıktı

Balkanlar 20.05.2014, 14:51 20.05.2014, 15:09
Kırım'da kayıp Tatar gazeteciyi Ruslar sorgulamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatarlarının önceki gün yaptığı gösteriden sonra kaybolan gazeteci Osman Paşayev’in gözaltına alındığı ve sorgulandığı ortaya çıktı.

Bu konuda açıklama Paşayev’in gazeteci arkadaşlarından Zenifa Seydametova tarafından yapıldı. Paşayev Kırım Tatarlarının sürgün anısına düzenlediği gösteriyi canlı olarak aktarıyordu. Sonradan onu arayan yakınları telefonunun kapalı olduğunu tespit etti ve endişelenmeye başladı. Birkaç saat sonra yakınları ile irtibata geçen gazeteci emniyet birimleri tarafından sorgulandığını söyleyebildi.

Gazeteci Osman Paşayev uzun yıllar Kırım Tatarlarının ATR kanalında çalıştı. Televizyon kanalının Türkiye özel temsilciliği görevini yürüttü. Ancak Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden önce geri döndü.

FSB GÖZALTINA ALDI

Kendi Facebook sayfasında açıklama yapan Paşayev, Rusya Gizli Servisi FSB tarafından gözaltına alındığını bildirdi. Paşayev, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden sonra işgale karşı çıkmıştı ve Kırım Tatarlarının birliğini savunuyordu.

Paşayev ayrıca Açık Kırım Kanalını kurmuştu. FSB daha önce de yönetmen Oleg Sençov’u da gözaltına almıştı. Akrabaları onun terör hazırlığında bulunduğuna dair suçlamalarla karşılaştığını belirtti. Ukrayna kültür çalışanları ise bu iddiaları saçmalık olarak nitelendirdi.

Bölge basınına yansıyan haberlere göre Osman Paşayev serbest bırakıldı. Ancak gözaltı süresince işkence gördüğü ve hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?