Kırım'da Tatarların çocuk kanalı da kapandı

Kırım'da çocuklara yönelik Kırım tatar dilinde yayın yapan Lale TV yarımadadaki faaliyetlerini sonlandırdı

Kırım'da Tatarların çocuk kanalı da kapandı

Kırım’da Lâle isimli çocuk kanalı ve "15 Dakika" sitesi yarımadadaki faaliyetlerini durdurdu. İki medya kuruluşu yayınlarına Ukrayna’nın başkenti Kiev’den devam edecek.

Kanal çalışanları yayınladıkları açıklamada, kararın, daha önce Kiev’e taşınan ATR medya holdinginin sahibi Lenur İslâmov’un söz konusu marka hakkının kendisine ait olduğunu bildirmesi nedeniyle kabul edildiğini belirtti.

ATR medya holdingi sahibi, sivil toplum aktivisti Lenur İslâmov, kişisel Facebook sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Lâle televizyon kanalı ve 15 Dakika sitesinin, ATR televizyon kanalı gibi Kırım, Rus işgalinden kurtarılana kadar Kiev’de faaliyet göstereceğini belirtti.

Lenur İslâmov, “Ukrayna’nın kontrolü altındaki Kırım’da, ardından Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da söz konusu projeler üzerinde çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Kırım’dan Kiev’e taşınmak isteyen herkese daha önce yaptığım iş teklifi sunulacak ve konut kiralanacak. İşgal edilen Kırım’da kalmak isteyenlerin tercihini de anlayışla karşılarım. Tüm medya projelerim, her türlü imkanın bulunduğu özgür Ukrayna’da gerçekleştirilecek. Bu imkanlardan en önemlisi ise ifade özgürlüğüdür.” dedi.

5 Dakika haber sitesi, ATR medya holdinginin Kırım’da gerçekleştirdiği projelerden biriydi. 16 Aralık’ta ise son zamanlarda KaraDeniz Prodüksiyon stüdyosunun kapsamında çalışan 15 Dakika haber sitesinin görevlileri, söz konusu proje üzerindeki çalışmalarını durduklarını bildirdi. Yapılan açıklamada, çalışanların çalışmalarını yeni formatta başlatmak için gayret gösterdiği belirtildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından birçok medya kuruluşu yarımadadaki faaliyetini durdurdu. ATR ve Lâle televizyon kanalları, Meydan ve Lider radyoları, Rusya Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’ne (Roskomnadzor) birçok kez başvuruda bulunmalarına rağmen Rusya lisansı verilmemesi nedeniyle 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yayınlarını durdurmak zorunda kaldı. Roskomnadzor’un lisansını alamayan Kırım Haber Ajansı (QHA) da Kiev’e taşındı. Yakın geçmişte ise “Krım Media” adlı haber ajansı da kapandığını bildirdi.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 14:27
YORUM EKLE

banner39